„Запали, па владај“: Захарова објаснила по ком принципу делује спољнополитичка машинерија САД
12:12 14.04.2022 (Освежено: 15:31 13.03.2023)
© Фото : Пресс-служба МИД РФ / Уђи у базу фотографијаПортпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова
© Фото : Пресс-служба МИД РФ
/ Пратите нас
Сједињене Америчке Државе стварају жаришта нестабилности и то не само кад је у питању Украјина. Стари принцип „завади, па владај“ је застарео. Заменио га је нови – „запали и владај“, изјавила је портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Сједињене Државе настављају да стварају жаришта нестабилности. То се не тиче само пумпања Украјине наоружањем НАТО, већ, на пример и Кине“, написала је она на свом Телеграм каналу.
Према њеним речима, почетком априла, амерички Стејт департмент одобрио је испоруку оружја Тајвану у вредности од скоро 100 милиона долара, укључујући уговор о одржавању противваздушних ракетних система „Патриот“, што је трећа испорука оружја острву у кратком року од доласка Џозефа Бајдена на место председника САД.
Поред тога, како је истакла, први пут од краја прошлог века, потврђено је да ће председник америчког Конгреса посетити Тајпеј.
„Каскада антипекиншких провокација. Макијавелијев принцип ‘завади, па владај’ је застарео. Заменио га је нови – ‘запали и владај’“, нагласила је Захарова.
Она је још додала да је спољнополитичка машинерија САД усмерена на уништење система међународних односа.
Како је објаснила, у Вашингтону не могу да схвате колико је опасно такво понашање према нуклеарним државама.
Званични односи централне владе Кине и њене острвске провинције Тајвана прекинути су 1949. године, а пословни и неформални контакти обновљени су крајем 80-их година прошлог века. Од почетка 1990. године, стране су почеле да контактирају преко невладиних организација. Русија подржава политику једне Кине, односно сматра Тајван неодвојивим делом Кине и против је независности острва у ма ком облику.