Ванредна седница Европске групе која окупља земље еврозоне завршила се касно вечерас без одлуке о грчком дугу.
„Према информацијама из Брисела, радна група Европске групе и грчка страна заједно ће израдити документ у којем ће детаљно изложити разлике између меморандума (с кредиторима) и предлога грчке стране. Документ ће бити готов и послат на расправу у понедељак 16. фебруара на следећој седници Европске групе", каже се у саопштењу које је објавио лист Вима.
Ванредна седница Савета министара финансија земаља еврозоне названа је „критично важном", иако се није очекивало доношење одлуке на њој.
Министар финансија Грчке Јанис Варуфакис представио је своје предлоге за решење проблема дуга, а Атина се, ипак, нада да ће на следећој седници Европске групе, која ће бити одржана 16. фебруара, доћи до потписивања споразума.
Варуфакис је казао да жели да укине садашњи програм помоћи и да се договори о новом. Предложио је да се Грчкој одобри „зајам за премошћавање" на неколико месеци, а Грчка ће се обавезати да спроведе даље реформе, посебно њеног неефикасног пореског система.
„Уверен сам да ћемо имати врло конструктиван састанак", изјавио је Варуфакис.
Ово је био први састанак министара финансија еврозоне од када је радикално левичарска партија Сириза победила на изборима у Грчкој прошлог месеца уз обећање да ће драстично смањити оптерећења наметнута земљи планом помоћи њених поверилаца у вези са оштрим мерама штедње.
Народна подршка променама курса јака је у Грчкој што се показало и данас када су хиљаде људи изашле на улице Атине, Солуна и других градова широм земље у знак подршке новој влади, уз позиве да се Грчкој дозволи „достојанство".
Око 15.000 људи окупило се у Атини, а око 5.000 у Солуну са захтевом да се Грчкој да „дах достојанства". Протести су организовани преко друштвених мрежа, а демонстранти су носили пароле са слоганима: „Стоп штедњи", „Нема враћања назад", „Дајте шансу Грчкој" и „Поштовање".
Главни званичници еврозоне прихватили су да треба саслушати предлоге грчког министра финансија Јаниса Варуфакиса, али су навели да се не очекује брзи споразум.
Од победе на изборима прошлог месеца грчка влада је говорила о жељи да прекине са мерама штедње и да испреговара нови споразум са Европском унијом, али још није дала конкретне предлоге.
Без финансијске помоћи Грчка се суочава са банкротом и могућим изласком из еврозоне.
Грчки премијер Алексис Ципрас је изјавио јуче у парламенту где је изгласано поверење његовој влади, да нема „враћања назад" у захтевима да се измене услови за грчки план помоћи.
Ципрас ће се сутра састати са својим ЕУ колегама на првом самиту, али се не очекује да ће лидери Уније разговарати о било каквом споразуму о помоћи, што остављају својим министрима финансија.