ПС Савета Европе је дубоко забринута праксом масовног шпијунирања које користе америчка безбедносна агенција НСА и безбедносне агенције појединих земаља-чланица СЕ како би сакупљале, складиштиле и анализирале податке о приватним лицима, наводи се у резолуцији коју је припремио холандски посланик Питер Омциг.
У појединим земљама „индустрија масовног шпијунирања“ толико је напредовала да прети демократским начелима, као и слободном и отвореном карактеру западног друштва. Оваква пракса није у складу са поштовањем основних људских права јер угрожава право на приватност, право на слободу говора и право на информацију, наводи се у тексту Резолуције.
Скупштина наводи да је циљано шпијунирање потенцијалних терориста оправдано како би се предупредили злочини, али истовремено наглашава да масовно шпијунирање није донело велике резултате у борби против тероризма.
„Борба против тероризма која се заснива на масовном шпијунирању представља тражење игле у пласту сена. Када су сви мета, онда немате праву мету“, изјавио је известилац Питер Омциг.
Известилац из Холандије упозорио је да су политички лидери изгубили контролу над својим безбедносним службама, као и да велике светске компаније попут Гугла и Мајкрософта сарадђју са америчком безбедносном агенцијом, што употребу интернета чини још небезбеднијом.
У Резолуцији се наводи да безбедносне агенције користе, чак и саме стварају, недостатке и пречице у безбедности интернета које потом користе за шпијунажу. Такве пречице, истиче се, лако могу злоупотребити терористи или други сајбер криминалци.
Усвојеном Резолуцијом о масовном шпијунирању Савет Европе позива своје чланице и земље посматраче да сачувају основна права и слободе својих грађана, као што је право на приватност у дигиталном добу.
ПС СЕ наглашава да прикупљање информација о приватним лицима може бити дозвољено само у случају да постоји судски налог и оправдана сумња да је таква акција потребна. Истовремено, ПС СЕ тражи престанак праксе постојања тајних судова.
Мора постојати боља законска и парламентарна контрола безбедносних служби, као и боља заштита узбуњивача попут бившег америчког обавештајца Едварда Сноудена, наводи се у тексту.
ПС СЕ позива на израду медјународног кодекса за управљање безбедносним службама.
ПС СЕ је сакупљала доказе о постојању масовног шпијунирања од прошле године. У априлу 2014. године бивши амерички обавештајац
Едвард Сноуден обратио се посланицима видео-линком из Москве. Он је тада нагласио да америчка безбедносна агенција шпијунира и невладине организације, попут Амнести интернешенела, како у САД, тако и широм света.