Медији пишу о могућности да Кина размести своје нуклеарне ракете на Куби као одговор на повећање америчког нуклеарног присуства у азијском делу Тихог океана, али то се неће десити јер Пекинг не жели да провоцира сукоб с Вашингтоном, пише „Нешнел интерест“.
Позивајући се на текст информативног портала „Таихаинет“, тајвански лист „Вонт Чајна тајмс“ објавио је ове седмице да Пекинг може да размести нуклеарно оружје на Куби уколико САД поново разместе тактичко нуклеарно наоружање у азијском делу Пацифика.
„Размештањем међуконтиненталних балистичких ракета ДФ-31 на Куби Кина би ризиковала да обнови Карипску кризу“, пише у извештају „Вонт Чајна тајмса“.
Ипак, сматра „Нешнел интерест“, такве претпоставке су без основа. Вероватноћа да ће Вашингтон у скоријој будућности одлучити да размести тактичко нуклеарно наоружање у азијском региону Пацифика, крајње је мала. Потенцијално размештање америчких нуклеарних ракета имало би смисла само у Јужној Кореји, где би оне могле да буду искоришћене у случају сукоба са Северном Корејом за напад на нуклеарни арсенал Пјонгјанга и на друге војне објекте, укључујући и војне јединице.
Како пише аутор чланка, већина Јужнокорејаца подржава поновно размештање америчког тактичког нуклеарног оружја на полуострву. Поред тога, Представнички дом САД недавно је затражио од Пентагона да размотри сврсисходност таквих дејстава.
По мишљењу утицајног јужнокорејског политиколога Мун Чунг Ина, САД не морају да размештају у Јужној Кореји нуклеарно оружје јер за потенцијално супротстављање Пјонгјангу Вашингтон има нуклеарне подморнице, бомбардере далеког домета и међуконтиненталне балистичке ракете на својој територији. Ипак, чак и да САД одлуче да поново разместе тактичко нуклеарно наоружање у Јужној Кореји, Пекинг неће одговорити слањем међуконтиненталних балистичких ракета на Кубу из низа разлога, сматра Мун Чунг Ин.
Као прво, то би било неспојиво с актуелном нуклеарном доктрином Кине која инсистира на томе да не примењује нуклеарно оружје прва. Као друго, чак и да се Кина одлучно успротиви америчком тактичком нуклеарном оружју у азијском региону Тихог океана, та дејства САД неће представљати озбиљну претњу Пекингу. Као треће, размештање нуклеарног оружја на Куби неће имати посебан војни значај за саму Кину.
У складу с тим, резимира „Нешнел интерест“, Кина ће размештањем нуклеарног оружја на Куби испровоцирати кризу са Сједињеним Америчким Државама сличну оној из 1962. године, а неће имати значајну војну корист.