Политички представници Срба са Косова и Метохије одлучили су да Александар Јаблановић више не буде представник Српске листе. Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, у име Владе Србије подржао је право српских представника у Покрајини да сами одлучују ко ће их представљати, рекавши да „Александар Јаблановић више није представник Српске листе“. Огласио се и Александар Јаблановић. Он је навео да није смењен потезом Марка Ђурића и појединих Срба са Космета јер га, како је рекао, они нису ни бирали. У светлу тога, поручио је да је и даље председник листе „Српска“ и да ће и даље заступати српске интересе и политику премијера Александра Вучића.
Ионако мала српска политичка сцена на Косову уздрмана је овим препуцавањем политичких актера листе која је ујединила Србе пред косовске парламентарне изборе, и омогућила њихово партиципирање у власти Приштине.
Да ли ће и како овај раздор да утиче на даље функционисање српске политике на Косову? Актери ове „афере“ нису били расположени да коментаришу новонасталу ситуацију, а аналитичари имају различит поглед на оно што се дешава.
Павле Димитријевић извршни директор Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ) верује да је у питању „обрачун“ представника двеју странака из Београда — Српске напредне странке и Покрета социјалиста који предводи Александара Вулин, али и позиције у будућој Заједници српских општина. Живојин Ракочевић, аналитичар из Приштине, верује, међутим, да се ради о, како каже, деценијској болести Срба на Косову „људи великог значаја и малог капацитета“.
„Сигуран сам да ће ово штетно утицати и на нас који овде живимо, и на формирање Заједнице српских општина, јер сваки пут када се направи овакав лом у тако малој заједници, странци и амбасаде у Приштини кажу да смо безначајни и да се не могу поуздати у нас јер нема политичког континуитета, с обзиром на то да ово није прва листа која се сломила. Ово ће направити поделе које већ постоје. На север и централно Косово, на север и Штрпце, Поморавље… И тако се ствара ужасна дефрагментација којој нема краја, јер нема политичког капацитета“, објашњава он.
Павле Димитријевић из БИРОДИ-ја убеђен је да је у току прављење конкретне поделе, оних који подржавају напредњаке и оних који стоје иза Вулинових социјалиста.
„Овај сукоб ће трајати јер у косовском парламенту је на листи Српска значајан број чланова Вулинове странке, међу којима је и Јаблановић, који је покрајински председник Покрета социјалиста на Космету. Верујем да ће бити још непожељних имена на листи Српска, и што је још горе, то ће се одразити и на персонална решења у привременим већима, али и у другим институцијама“, сматра он.
Димитријевић додаје да у овом тренутку овај сукоб не може теже да утиче на политичке функције Срба, али да дугорочно свакако да може да има утицаја.
„Свака подела у политичком смислу слаби позицију политичких представника Срба на Космету. Наравно, овде треба имати на памети да ће бити битно ко ће бити на челу ЗСО и чија ће већина бити у тим институцијама“, напомиње он.