Ради се о распоређивању немачких извиђачких авиона типа „Торнадо“ на турској територији и заједничкој мисији против нелегалног пребацивања миграната у Егејском мору. Највише се у војном ресору Немачке плаше да Турска „у гневу може да почне да ствара препреке или чак обустави заједничке пројекте“.
Јуче је, пред гласање у Бундестагу, министарка одбране Немачке Урсула фон дер Лајен говорила о могућој реакцији Турске са високим војним званичницима, и они су дошли до закључка да „без обзира на то што је Турска чланица НАТО-а, Турци, а пре свега, председник Ердоган, арогантни су и непредвидљиви, зато треба узимати у обзир негативне последице за заједничке операције“.
Турска је стратешки партнер Бундесвера, који учествује у коалицији за борбу против терористичке организације ДАЕШ, подсетио је Гебауер.
Немачки извиђачки авиони који се баве сликањем територија Сирије и Ирака из ваздуха, већ два месеца узлећу из ваздушне базе Инџирлик на југу Турске, иако формални преговори о споразуму о њиховом распоређивању још увек нису завршени. Како се наводи у чланку, „преговори се свакако одржавају у ситуацији која је довољно напета, док нови спор може још више да их закомпликује“.
У опасности се, како наглашава новинар, може наћи и мисија НАТО-а за борбу против нелегалног бизниса пребацивања миграната из Турске у Грчку. Управо је Немачка током компликованих преговора убедила партнере из НАТО-а да учествују у мисији и данас неколико бродова патролира тим делом Егејског мора.
„Пошто је на челу ове мисије Немачка, преговори са Турском поводом ширења зоне могу да постану још компликованији“, уверен је Гебауер.
У горем сценарију, мисија ће доживети неуспех због резолуције о Јерменији. Тим пре, што је пре неколико дана амбасадор Турске у седишту НАТО-а у Бриселу изјавио да је могуће да овог лета буде прекинута операција — пошто је број избеглица који улазе у Европу преко Егејског мора веома смањен, и значајни расходи за операцију више нису оправдани.