Створити 3Д ликове за ову апликацију није био лак задатак, па је цео процес био подељен у три етапе. У првој фази стварања ове необичне апликације, њени творци су по целој Русији трагали за глумцима-двојницима историјских личности. Најтеже је, кажу, било наћи Лава Толстоја.
Интересовање Руса да у апликацији „играју“ неку од историјских личности било је огромно — на конкурс се свакодневно јављало и по 150 људи из целе земље. Међутим, свако ко није имао глумачко искуство био је одбијен, јер се водило рачуна о сваком детаљу — изгледу, односно сличности са оригиналним ликом, мимици, гестикулацији…
Друга етапа припрема подразумевала је избор шминке и костима, а трећа — скенирање и адаптацију за мобилну апликацију. Помоћу 3Д технологије направљена је дигитална копија човека, а посебно се пазило да она изгледа што реалније.
Сви костими и реквизити за фотографисање позајмљени су од „Мосфилма“, једног од најстаријих и највећих филмских студија на свету.
У стварању апликације учествовали су врхунски стручњаци — фотографи, програмери, графички дизајнери, мајстори за расвету, костимографи, шминкери… Цела армија људи.
Апликација ради на истом систему као и Покемон Го, с тим што се корисник апликације може и фотографисати са историјском личношћу или направити селфи, без обзира на доба дана. Лик се може ротирати за 360 степени, приближавати и удаљавати.
Тренутно се преко ове апликације може „уловити“ девет двојника. Обрађене су личности као што су цар Петар Велики, цар Алексеј Михаилович, Јуриј Гагарин, Петар Чајковски, Михаил Ломоносов, Виктор Цоја… Једина личност која се нашла у апликацији, а није из руске историје, јесте француски војсковођа Наполеон Бонапарта.
Новинарка Спутњика је у згради МИА Русија севодња, где је седиште наше редакције у Москви, „уловила“ руског песника Александра Пушкина.
Тродимензионални Пушкин се може видети у две верзије — са цилиндром на глави и без њега, а осим тога апликација омогућава и да се сазна његова биографија. Исто важи и за друге личности.
Како наводе аутори, апликација „Упознај Москву (фото)“ одличан је начин да се завири у историју руске престонице и да се људи визуелно упознају са песницима, писцима, музичарима, царевима, војсковођама и другим значајним личностима из различитих епоха.
У Одељењу за информационе технологије у Москви истичу да је задатак ове „игрице“ и да заинтересује младу публику за историју и културну баштину града и да их привуче на главну страницу пројекта — „Упознај Москву“, која садржи описе више од 1.300 значајних кућа у граду, 114 споменика, 40 музеја, 162 територије и има информације о 196 историјских личности.
На порталу или на апликацији за мобилне уређаје „Упознај Москву“, корисници могу да изаберу и 57 различитих тематских маршрута у граду, које могу бити занимљиве и корисне како житељима руске престонице тако и посетиоцима.
Информације о знаменитостима доступне су на руском и енглеском језику.