Раније је британски лист „Дејли мејл“ јавио да ће разарач „Дајмонд“ типа 45 „предводити стратешку групу НАТО-а и помоћи у заштити и 650 британских војника који су учествовали у тајним војним вежбама у Украјини“. Британски министар одбране Мајкл Фалон је, коментаришући одлазак овог брода, рекао да Велика Британија „шаље сигнал“ о спремности „да подржи суверенитет, независност и територијални интегритет Украјине“.
Међутим, питање је да ли је разарач са 60 морнара икако утицао на Москву. Појава „Дајмонда“ у Црном мору, по његовом мишљењу, била је тек симболичан гест, јер би у случају отвореног сукоба једини разарач који се налази у близини руске обале врло брзо био уништен и не би Украјини пружио никакву помоћ.
Осим тога, Пек подсећа да су ови разарачи познати по хировитим моторима који често отказују у тропским водама. „Срећом за британску флоту, Црно море није у тропским пределима“, иронично каже Пек.
Аутор такође сматра да прво појављивање британског ратног брода у Црном мору од времена Хладног рата сведочи о активној спољној политици Велике Британије. О томе говоре и чињенице као што је учешће Краљевске авијације у ваздушним операцијама у Ираку и Сирији, или помоћ британске војске у обуци украјинских војника.
Британски брод послат је у Црно море на војне вежбе седам земаља НАТО-а и Украјине „Морски штит“ које су одржане од 1. до 10. фебруара.