„Најкасније након Горажда, које је нападнуто годину дана раније, а већ од Приједора, Вишеграда и многих других места, међународна заједница је морала да зна да може да дође до најгорег масакрa“, каже за „Дојче веле“ Штефан Шварц.
„У Горажду смо видели да масакр може да се спречи — наиме, нападима из ваздуха. Тако је НАТО у Горажду спасао хиљаде људи. Уједињене нације су у Сребреници хиљаде људи послале у сигурну смрт. Време је да се жртве више не присиљавају на мучне судске процесе. Европа тек мора да призна своју кривицу и да ту кривицу и носи“, каже бивши посланик немачке Хришћанско-демократске уније.
Он такође подсећа да су „у немачком буџету, као уосталом и у буџету ЕУ, предвиђена средства за хуманитарну помоћ и помоћ у тешким ситуацијама“.
„Време је да се донесе некакав десетогодишњи програм у којем би са десет милиона евра годишње за Сребреницу Европа конкретно урадила нешто по питању своје кривице. Новац не може да врати живот људима, али може достојанство жртвама и достојанство Европи од празних говора за 11. јули када након обећања и свих речи не следе дела“, истиче Шварц.
Фатална грешка — награђивање злочинаца
Бивши немачки посланик има свој став и о актуелној ситуацији у Босни и Херцеговини: „БиХ мора да оздрави. Ампутација државе награђивањем починилаца са половином територије је фатална, историјска грешка, која мора бити исправљена. За помирење је потребна правда. Ко жртвама геноцида ’репарира‘ државу, доживеће чудо. Жртве не желе освету, само мало скромног живота након пакла, који су доживели“.
„Ако Европа“, каже на крају Шварц, „жели да спречи да Балкан падне у руке екстремиста, она мора да делује. Јефтиније је сада инвестирати у Балкан него давати екстремистима могућност да тамо стварају своју базу“.