Наиме, Марко Лангбрук, стручњак за свемир који прати севернокорејски ракетни програм приметио је нешто „чудно“ у вези са фотографијама које су објавили државни медији Пјонгјанга. Реч је о распореду звезда иза лансиране ракете.
Према његовом мишљењу, сазвежђа су постављена супротно, што у стварности уопште није тако. Како наводи Си-Ен-Ен, Лангбрук је одредио смер фотографија на основу облика дима из ракетног мотора. Своје тврдње поткрепио је и фотографијама и све то објавио на свом налогу на Твитеру.
More evidence of tampered #Hwasong15 imagery: two images, mirrors of each other (look at exhaust plume, lack of number on missile body 2nd image) so opposite viewpoints. Yet starfield in background both south-southeast, Orion and Canis major (but with Sirius missing!)@planet4589 pic.twitter.com/ZqfygbOwFa
— Dr Marco Langbroek (@Marco_Langbroek) 05. децембар 2017.
Си-Ен-Ен подсећа да је Северна Кореја саопштила да је лансирала још једну интерконтиненталну балистичку ракету прошле среде, рано ујутро по локалном времену, за коју тврди да је најсавременија до сада и да може да погоди територију САД. Лангбрук, који се стациониран у холандском граду Леидену, каже да је посматрао фотографије лансирања од када их је Северна Кореја објавила, и то веома студиозно. Приметио је да „нешто ту није у реду“.
Како каже, да би снимали звезде, фотографи користе дуже излагање како би осветлили више. Међутим, дуже излагање значи да је кретање снимљено као замућење. Када фотографишу ракете ноћу, фотографи би користили широко отворену бленду и велику брзину затварача како би ухватили лансирање ракете.
So, I just discovered that the North Koreans DID tamper with their #Hwasong15 launch photo's! Two images from clearly same viewpoint, but dramatically different star backgrounds! Orion (Southeast) versus Andromeda (Northwest)! @planet4589 pic.twitter.com/ZzhFa3HwaM
— Dr Marco Langbroek (@Marco_Langbroek) 04. децембар 2017.
„Звезде се ту не би јасно појавиле на слици, чак и у Северној Кореји, где је загађеност веома ниска. Изгледале су тако оштро, да то једноставно није изгледало добро“, рекао је Џонатан Макдауел, астроном у Харвард-Смитсоновом центру за астрофизику, који је сагласан са Лангбруком у вези са тим да су фотографије из Северне Кореје можда лажиране.