На Гренланду се надају да ће пораст цена добара и услуга привући стране инвеститоре и убрзати економски раст, како би, како наводи Ројтерс, остварили дугорочни циљ независности од Данске.
Након што је Гренланд остварио висок ниво аутономије од Данске 2009. године, власт се надала да ће доћи до рударског „бума“, али законска ограничења и пад цена услуга и добара осујетили су планове власти.
Економија се у одсуству рударског „бума“ ослонила на рибарење и данске донације, а с обзиром на то да би ове године требало да започне са радом рудник рубина и сафира, који води норвешка „ЛНС група“, агенција пише да се мештани поново надају инвестицијама.
Како наводи Ројтерс, топљење леда на Арктику створиће повољније услове за инвестиције због бољег и ширег приступа региону.
Агенција зато предвиђа да би влада која освоји мандат у уторак, када су избори и заказани, морала да одлучи да ли ће се удаљити од Данске и ојачати везе са другим државама, укључујући Кину.
Кина има интересе на Гренланду, због владиног плана у којем су изнете амбиције да се формира „поларни пут свиле“ и искористе транспортне руте створене глобалним загревањем, наводи Ројтерс.
Главни играчи на политичкој сцени Гренланда су социјалдемократска Сјумут партија премијера Кима Киелсена и левичарска, инуитска, Атакатгит партија Саре Олсвиг.
Према последњим анкетама, најизвеснији исход избора је да ће ове две партије остати у коалицији.