Она је подсетила да је бугарски премијер Бојко Борисов у светлу оштрих изјава европских колега позвао да се прекину напади на Турску и скептично се односио према увођењу санкција Анкари.
Последњих година Борисов је успео да придобије благонаклоност председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана захваљујући вештој дипломатији, као и због чињенице да је Бугарска пристала да изручи особе које су у Турској проглашене за гуленисте.
Чернева сматра да би овај дипломатски капитал, који Бугарска има у случају са Ердоганом, могао да се искористи у оном тренутку када је потребно да се нађе решење за курдску кризу.
Европа ће, вероватно, моћи да искористи Бугарску у закулисној дипломатији у односима са Ердоганом, истакла је она за „Еврактив“.
Она је подсетила да је Борисов и раније играо улогу изасланика у односима између Европске уније и Анкаре. Борисов је раније изјавио да је у напетом тренутку „само он ишао“ у Турску.
Чернева сматра да би бугарски премијер могао и сада да буде изасланик ЕУ који би притиснуо Ердогана. „Турски председник је веома одлучан у случају операције у Сирији, али то не значи да се ни пред чим неће зауставити. ЕУ би могла Ердогану да пружи врло прецизне разлоге да се заустави, посебно ако их буду пратиле агресивне санкције и санкције америчког Конгреса које се тренутно припремају“, објаснила је Чернева.
Подсетимо, данас је након заседања Савета безбедности Бугарске Борисов позвао Турску да прекине војну операцију у Сирији због ризика од избијања хуманитарне кризе. Истовремено са тим, премијер је истакао да би санкције нанеле огромну штету бугарској економији и изразио наду у дипломатско решење ситуације.