Након истека затворске казне њему се на три године забрањује обављање државних и јавних функција, додуше, само у оквиру руских служби.
Гриценко је осуђен због две изјаве које је дао на телевизији 2014. и 2017. године када већ давно није био ни министар ни посланик. Тако је једном приликом изјавио да и Руси морају да сносе кривицу као и Украјинци у Донбасу и предложио да се руски возови разнесу помоћу војне технике. Друга Гриценкова идеја је била да за сваку експлозију аутомобила у Кијеву или Маријупољу Украјинци морају истом мером да одговоре експлозијама аутомобила у Москви или Таганрогу.
Тужилац је тражио девет година затвора за политичара, док је одбрана инсистирала на ослобађајућој пресуди.
Кривични предмет је разматран у одсуству — окривљени је у Украјини, а украјински закони и међународно право не дозвољавају његову екстрадицију.
Ко је Анатолиј Гриценко?
Анатолиј Гриценко је постао познат као учесник политичких процеса у Украјини од почетка 2000-их. Радио је у изборном штабу Виктора Јушченка 2004. године и учествовао у састављању његовог програма.
У периоду од 2005-2007. године је три пута био министар одбране и то у влади Јулије Тимошенко, Јурија Еханурова и Виктора Јануковича.
Од 2007. до 2014. је био посланик у Врховној ради, а на изборима 2014. и 2019. године је био представник партије "Став грађана", али није успео да прође у парламент.
Поред тога, Гриценко се три пута кандидовао за председника: 2010. године је добио 1,2 процента гласова, 2014. године — 5,4, а 2019. године — 6,91 процента.
Против Гриценка су покретани кривични поступци не само у Русији, него и у Украјини. Украјински генерални тужилац је 2014. године против Гриценка покренуо предмет због службеног немара, јер је како је утврђено заједно са другим бившим министрима одбране довео украјинску војску у стање „неадекватне борбене готовости". Није познато како је ова истрага завршена.