Посланица ДПК Ваљдете Идризи, која је говорила у име предлагача, рекла је да је „чврста стратегија Србије за депопулацију Албанаца у последње време израженија“.
Према њеним речима, вишеспратнице које се граде на северу нацрти су планова за „довођење што већег броја Срба на ове локалитете, за повећање српске доминације“.
Шеф посланичке групе Самоопредељења Реџеп Сељими оценио је да је судбина севера Косова и Метохије остављена у рукама Српске листе.
Уследио је позив странкама да утврде стратегију за повратак Албанаца на њихова имања на северу.
Саранда Богујевци из Самоопредељења рекла је да на северу постоји око 500 имања Албанаца која су заузели Срби.
„Србија наставља колонизацију изградњом 300 кућа у Сунчаној долини у којима ц́е живети 1.500 Срба из Србије. У овом насељу биће изграђена црква, дом здравља и други објекти“, рекла је Богујевци.
Према њеним речима, косовске институције „не само да су игнорисале, већ су директно допринеле проширењу паралелних структура и контроле Србије у овим деловима“.
Посланик Покрета самоопредељење, Арбер Реџај, вербално је напао шефа посланичке групе Српске листе Игора Симића, наводећи да су „Срби отишли са Косова како би се сакрили због злочина који су починили“.
Саранда Мусљиу из ДСК упозорила је да је ситуација на северу озбиљна.
„На свима нама је да делујемо у оквиру надлежности које имамо“, рекла је Мусљију.
Абељард Тахири из ДПК истакао је да „након проглашења независности, Косово на северу није имало своје институције, све до 2011. године“, додајући да је у време владе ДПК тамо успостављена контрола.
Тиме Кадријај из АБК рекла је да је ситуација у Северној Митровици од послератног периода утицала на Албанце да се осећају тешко због недостатка приступа образовним и медицинским установама.
Арбереше Краснићи из НИСМА такође је захтевала стварање услова да се Албанци врате на своја имања на северу.
Због недостатка кворума Нацрт закона о имовинским правима страних држављана на Космету није стављен на гласање, преноси Косово онлајн.
Прочитајте још: