„Дајемо подршку неодложним политичко-дипломатским напорима за одржавање и јачање међународног мира и безбедности. Жао нам је због нарушавања рада механизама стратешке стабилности и режима контроле наоружања и обавезујемо се да ћемо их подржавати“, наводи се у Московској декларацији 12. самита БРИКС-а, чији је целокупан текст објављен на сајту Кремља.
Лидери држава БРИКС-а нагласили су „принципијелни значај Споразума између Руске Федерације и Сједињених Америчких Држава о мерама за даље смањење и ограничавање стратешког офанзивног наоружања из 2010. године за нуклеарно разоружавање и неширење“ и позвали „стране да се хитно договоре о његовом продужењу“, истиче се у декларацији.
О оружју у свемиру
Државе-чланице залажу се за припрему правно обавезујућег инструмента за борбу против размештања оружја у свемиру, наводи се у декларацији.
„Примећујемо хитну потребу за договором о правно обавезујућем мултилатералном инструменту који би могао да попуни празнину у међународном правном режиму у погледу свемира, укључујући и спречавање постављања оружја у свемиру и претње или употребу силе против свемирских објеката“, истиче се у декларацији.
У декларацији се додаје да су земље БРИКС-а против трке у наоружању у свемиру и за употребу свемира искључиво у мирољубиве сврхе.
„Поновно потврђујемо потребу за спровођењем активности за мирно истраживање и употребу свемира у складу са међународним правом у циљу очувања свемира за будуће генерације. Коришћење одговарајућих свемирских технологија у мирољубиве сврхе представљаће значајан допринос постизању циљева одрживог развоја“, наглашава се у документу.
Лидери су такође скренули пажњу на значај наставка сарадње између земаља БРИКС-а по питању даљинског сондирања Земље.
Декларацијом су обухваћени ставови о свим кључним питањима на међународној сцени, од свемира, Сирије, преко израелско-палестинскго проблема и Либије, па до потребе за међународном сарадњом у сврху повећања потенцијала у области борбе против нових претњи светских размера, укључујући и пандемију ковида 19 и њене негативне последице.
Чланице БРИКС-а такође су поздравиле споразум о прекиду ватре у зони сукоба у Нагорно-Карабаху од 10. Новембра и истакле да подржавају „даље политичко-дипломатске напоре на стварању неопходних услова за успостављање трајног и свеобухватног мира у региону“.
У декларацији се наводи да чланице одлучно осуђују тероризам у свим његовим облицима, без обзира на то када су, где и ко је починио терористичке акте и да тероризам не треба да се асоцира са било којом религијом, националношћу, културом или етничком групом.
Земље су потврдиле своју посвећеност даљој подршци глобалним напорима за спречавање и сузбијање претњи тероризма на основу поштовања међународног права и Повеље УН.
Такође се наглашава „значај Конвенције о забрани развоја, производње и стварања залиха бактериолошког (биолошког) и токсичног оружја и његово уништавање као једне од стубова међународног режима за разоружавање и контролу у области оружја за масовно уништење“.
Данашњи самит земаља-чланица БРИКС-а одржан је путем видео конференције. Након самита, лидери земаља усвојили су заједничку декларацију.
Прочитајте још: