„Да, људи се враћају. Вратило се отприлике седам-осам хиљада. Већ 60 одсто становништва града. Људи су се почели да се враћају чим је престало пуцање. За неких пет дана отвориће се неколико школа. Продавнице се већ отварају. Постоје проблеми, али они се успут решавају“, објаснио је саговорник агенције.
Очередная группа беженцев (502 человека) вернулась в Степанакерт.
— Артем (@A_Yuzhakov) November 18, 2020
Колонну в составе 24 автобусов на всем маршруте из Армении сопровождали военные полицейские ВС РФ.#Карабах pic.twitter.com/DGBUnsREYr
Активна фаза борбених дејстава у Карабаху окончана је ноћу 9. новембра. Неколико дана касније, у Степанакерт су почеле да се враћају избеглице.
Споразум о Карабаху
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Пашињан је изјавио да му је одлука о потписивању споразума била изузетно тешка. Према његовим речима, да документ није потписан, Јерменији би било много горе. Алијев је потписивање изјаве назвао капитулацијом Јерменије. Како је навео, споразум је крајње повољан за Азербејџан, завршена је војна фаза и могуће је прећи на политичка питања.