Према закону, стране интернет платформе суочиће се са мерама за ограничавање приступа информацијама према расној, националној и политичкој припадности. Ово се неће односити само на друштвене мреже, већ и на велике ИТ платформе.
Истовремено, одлуке о мерама према страним платформама ће се доносити у договору са руским Министарством спољних послова. Генерални тужилац ће, у договору са Министарством, моћи да власнику информативног ресурса додели статус ресурса који дискримише руске медије, па ће се интернет платофме суочити са санкцијама.
Закон о контрасанкцијама страним интернет платформама односиће се, између осталог, на Твитер, Фејсбук и Јутјуб. Ова иницијатива је одговор на бројне цензуре против руских медија на страним друштвеним мрежама.
Страни ресурс који је укинуо цензуру према руским медијима мораће о томе да обавести Федералну службу за комуникације (Роскомнадзор), након чега ће генерални тужилац, у договору са Министарством спољних послова, укинути одлуку о мерама. Закон предвиђа могућност блокирања, успоравања саобраћаја и административне казне.