Укупан резултат руске спољне политике за претходну годину је позитиван, у потпуности је формирана „нова филозофија спољне политике“ којом ће се одређивати даљи кораци Русије у средњорочној перспективи, рекао је руски сенатор.
Истовремено, Косачов је упозорио да нова стратегија националне безбедности САД, која Русију и Кину ставља у ред „ревизионистичких држава“, показује принципијелно неразумевање тренутне политичке ситуације у тим земљама.
„Русија је одбила да се на међународној арени понаша по моделу ’пост-хладноратовске‘ земље, штавише, током последњих 20 година настојала је да изгради односе са Западом како би била створена нова архитектура безбедности на нивоу партнерства. Крајем прошле деценије тај модел односа је отишао у ћорсокак чиме је Запад јасно дао до знања да не жели да разговара о тој теми“, истакао је он.
Русија је као одговор на све то кренула другим путем, подсећа Косачов, али и оцењује да се не ради о путу конфронтације или о промени оријентације са Запада на Исток, већ о настојању да се успостави перспективно партнерство и са ЕУ, али и са Истоком, предлажући идеју великог евроазијског партнерства и учествујући у кинеском пројекту „Један појас — један пут“.
Поред тога, додао је Косачов, успех Русије се огледа и у многим другим стварима, не само у победи над идејом стварања терористичке земље, већ и у иницијативи да се у то питање укључе важни регионални играчи као што су Иран и Турска, чиме је на неки начин подвучена црта на досадашњи поредак униполарног света.
Он се осврнуо и на питање нове спољне политике САД, истакавши да администрација председника Доналда Трампа води активну унутарполитичку борбу.
„Реч је о борби два центра силе који у једнакој мери утичу на спољну политику земље, због чега можемо да видимо хаотичне реакције САД на светској политичкој сцени, импулсивне спољнополитичке одлуке, али и контрадикторне изјаве Трампа“, закључио је Косачов.