Кипар: Ухапшен Израелац умешан у трговину органима на Косову

Израелски држављанин Моше Харел, оптужен да је умешан у скандал везан за трговину људским органима на Косову пре десет година, ухапшен је на Кипру, а приштинске власти затражиле су његово изручење како би му се судило, јавља Ројтерс позивајући се на косовску полицију.
Sputnik

Истовремено, Ројтерс подсећа и на оптужбе известиоца Савета Европе Дика Мартија да је ОВК узимала органе Срба.

Сали Бериша: На граници Косова и Албаније кријумчаре децу ради трговине органима

Наводи се да је Харел оптужен да је трагао за људима којима је потребна трансплантација бубрега и да је привлачио на Косово доноре тих органа из Турске и држава бившег Совјетског Савеза обећавајући им исплату до 12.000 евра.

Ројтерс наводи да су примаоци органа, махом Израелци, плаћали између 80.000 и 100.000 евра, а да неки од донора никада нису добили било какав новац.

„Осумњичени М.Х. ухапшен је пре неколико дана на Кипру на основу међународног налога за хапшење. Он је био на потерници од 2010. године“, казао је Ројтерсу портпарол косовске полиције Баки Келани.

Наводи се да је Русија такође издала међународни налог за хапшење Харела.

Ројтерс наводи да кипарске власти нису биле доступне за коментар о овом случају.

Подсећа се да је Харел 2012. ухапшен у Израелу у вези са паралелно вођеном истрагом, али није изручен Приштини пошто Израел са њом нема дипломатске односе.

Ово је десет најсуровијих терориста ОВК — због њих се још тресе Косово

Наводи се да је скандал везан за трговину органима откривен 2008, када је турски држављанин заустављен на приштинском аеродрому, пошто је имао упадљиве болове изазване уклањањем бубрега.

Ројтерс наводи да је ланац трговаца органима деловао уз помоћ клинике „Медикус“ на периферији Приштине, чији је директор уролог Љутфи Дервиши 2013. осуђен на осам година затвора због организованог криминала и трговине људским органима, док је његов син Арбан осуђен на седам година затвора, али су обојица била у бекству и нису одслужили казне.

Наводи се да је косовски суд 2016. наложио поновно суђење докторима и званичницима осуђеним за умешаност у овај случај и да суђење и даље траје, а оптужени су негирали кривицу.

Косовска полиција је објавила да је Љутфи Дервиши поново ухапшен прошле године и он се налази међу особама којима се сада опет суди. Његов син Арбан и још једна особа осумњичена у овом случају, турски доктор Јусуф Сонмез, и даље су у бекству.

Ројтерс наводи да је, у одвојеном случају, пажња на оптужбе везане за трговину органима порасла након што је специјални известилац Савета Европе Дик Марти 2010. оптужио да су борци ОВК, које агенција назива герилским борцима косовских Албанаца, узимали органе заробљеника, пре свега Срба, током рата на Косову 1998. и 1999. године.

Агенција подсећа да је формиран специјални суд, по косовским законима, али са међународним тужиоцима и судијама, који треба да се позабави оптужбама које је изрекао Марти, али да још увек нико није званично оптужен.

 

Танјуг

Коментар