Руски сенатор је оценио да су у питању изузетно важни преговори, иако су они фактички посвећени искључиво учешћу севернокорејских спортиста на предстојећим Зимским олимпијским играма, будући да је реч о обнови директног дијалога између две земље.
Косачов је оценио да су севернокорејски званичници досад увек одбијали било какве контакте са својим јужнокорејским колегама, с обзиром на то да нико у Пјонгјангу, како су наводили, није видео смисао у томе да разговара са Сеулом због њихових изузетно блиских веза са САД.
„То што се приступ Пјонгјанга променио представља знак да је претходни категорички став Северне Кореје модернизовао — рађа се нада да ће поред дијалога о спортистима бити покренут и политички разговор, пре свега како би се смањиле војне тензије у региону“, истакао је Косачов.
Нешто раније су медији саопштили да су се власти Северне и Јужне Кореје договориле да наредне седмице одрже састанак на вишем нивоу у демилитаризованој зони.
Састанак је најављен за 9. јануар, а главне теме биће припреме за предстојеће Зимске олимпијске игре, које ће бити одржане у фебруару у Јужној Кореји.
Огласило се и Министарство спољних послова Русије које је поздравило спремност Северне и Јужне Кореје да се врате дијалогу.
Како је наведено у саопштењу, Москва се нада да ће позитивни тренд бити подупрт конкретним споразумима у циљу постизања договора на Корејском полуострву.