Према речима Ел Џубеира, ако се опозиција добро припреми за разговоре, „биће у бољем положају да постигне споразум о политичким реформама“.
Он је такође напоменуо да би Ријад могао да смањи војну подршку опозицији у њеном покушају да свргне Асада.
Лист пише да су „снаге против Асада већ изгубиле тајну подршку Сједињених Америчких Држава“.
„Позиција Саудијске Арабије наглашава успех руске дипломатије у формирању будућности послератне Сирије“, истиче „Форин полиси“.
„Растућа дипломатска моћ Москве у завршној фази у Сирији постала је могућа, нарочито због пасивности Вашингтона. Администрација Доналда Трампа више се фокусирала на борбу против терористичке организације ДАЕШ и на отпор Ирану, а не на формирање политичке будућности земље погођене ратом“, наводи лист.
„Сирија је пример да америчка дипломатија није на првом месту. Сједињене Америчке Државе су у овом питању изгубиле од Русије“, преноси лист коментар дипломате из Савета безбедности УН.
Пензионисани генерал флоте Џон Ален сматра да, чак и да САД желе да играју велику улогу у послератној Сирији, њихово „отуђење“ ослабило је њихову способност да то учине.
„У многим односима политичку путању одређује Русија. А, нажалост, Сједињене Америчке Државе немају много могућности да одиграју водећу улогу у овом процесу или да у њему учествују“, истакао је генерал, преноси „Форин полиси“.
Конгрес националног сиријског дијалог биће одржан 29. и 30. јануара у Сочију.