„Руски језик ван Русије је самостална појава. Али као и у случају франкофоније пре 150 година, Русија покушава да искористи руски језик за своје интересе. Да би се ограничила могућност Русије да штити руски језик у Украјини, треба признати украјинско говорење руског језика украјинским ’културним власништвом‘“, рекао је Курков у интервјуу за портал „ДС“.
Писац је предложио да се оснује институт за руски језик или „институт за руски и друге језике националних мањина“ у Националној академији наука Украјине. То би, сматра Курков, помогло Украјинцима који говоре руски да се издвоје од „општег руског света изван Русије“.
„Желим да подсетим да се не ради о статусу језика, већ о милионима грађана Украјине који говоре руски, гласачима који, ако се игноришу или прикажу само као непријатељи Украјине, могу да утичу на исход неких будућих избора“, додао је писац.
Према његовим речима, „украјински руски језик“ би требало да постане „инструмент борбе против аутократије“ и „свега што се данас повезује са руским светом“. Писац сматра да украјински језик треба да носи „европске идеје“ и вредности.
У септембру 2017. године у Украјини је ступио на снагу закон о образовању (који ће бити спроведен у фазама до 2020. године), који смањује могућност наставе на језицима националних мањина. Владе неколико земаља су изјавиле о дискриминаторној природи овог закона. Москва такође сматра да закон крши Устав Украјине и међународне обавезе Кијева.