Она је прецизирала да је о томе отворено говорио помоћник државног секретара САД за питања Блиског истока Дејвид Сетерфилд, односно да ће Вашингтон кроз Уједињене нације настојати да пруже отпор одржавању Конгреса у Сочију.
„Сада је јасно због чега поједине групе сиријске опозиције немају јасан став о томе да ли ће учествовати у Конгресу, као и ко настоји да цео тај процес осујети“, рекла је Захарова и додала да ти покушаји Вашингтона неће проћи.
Захарова је на конференцији за новинаре упитала и зашто се Американци залажу да Конгрес пропадне иако је недавно управо тим поводом у Русију допутовао и специјални изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура како би се прецизирали услови укључења те међународне организације у ток преговора.
„Зар је могуће да Вашингтон није упознат са напорима Русије и УН како би се у Сирији успоставио дугорочни план државности?“, упитала је Захарова.
Преговори Сеула и Пјонгјанга
Москва је спремна да посредује у преговорима између Сеула и Пјонгјанга, изјавила је Захрова и нагласила да је Русија против једностраних притисака према Северној Кореји.
Како је рекла, за разлику од Савета безбедности УН, који одлуку доноси на легалан начин и у складу са међународним правом, увођење једностраних санкција од стране појединих земаља представља незаконит чин.
Захарова је такође рекла и да се Москва противи предлогу да међународна конференција о безбедности Корејског полуострва буде одржана у Ванкуверу следеће седмице јер није у складу са предузетим корацима од стране Сеула и Пјонгјанга по питању међусобног дијалога.