Лавров је подсетио на оне изјаве које су раније давали Министарство спољних послова и Министарство одбране, у којима је Москва позивала на „уздржаност и поштовање територијалног интегритета Сирије“.
„Већ одавно обраћамо пажњу на чињеницу да Сједињене Америчке Државе имају политику стварања алтернативних власти на значајном делу сиријске територије. Вашингтон спроводи отворене и скривене испоруке оружја у Сирију ради предаје оним трупама које са њима сарађују, пре свега, ’Сиријским демократским снагама‘, које се ослањају на курдске одреде“, рекао је руски министар на конференцији за новинаре у Москви.
Лавров је додао да САД покушавају да убеде Курде да не воде дијалог са Дамаском и да подстичу сепаратистичка осећања међу њима.
„Сједињене Америчке Државе истовремено Курде са којима сарађују већ одавно одвраћају од дијалога са Дамаском. Вашингтон је активно подстицао и наставља да подстиче сепаратистичка расположења међу Курдима, потпуно игноришући деликатну природу и регионалне димензије курдског проблема“, истакао је Лавров.
„Као развој ове политике грубог мешања у послове Сирије, пре неколико дана објављено је о стварању некаквих пограничних снага безбедности дуж читаве границе Сирије са Турском и Ираком. Затим се чуло прилично неспретно порицање, иако се настављају све те активности за преузимање контроле над сиријском територијом на граници са Ираком и Турском“, додао је министар.
Лавров је рекао да се Курди налазе на списку позваних на Конгрес националног дијалога Сирије у Сочију.
„Што се тиче улоге Курда у будућем политичком процесу, наравно, та улога мора бити обезбеђена. Али она се мора обезбедити на заједничкој платформи према којој се све сиријске етничке, верске, политичке снаге позивају да поштују суверенитет и територијални интегритет Сирије. На основу тога, курдски представници су укључени на списак позваних Сиријаца на Конгрес сиријског националног дијалога који ће бити одржан следеће недеље у Сочију“, нагласио је министар.
На иницијативу Русије 29. и 30. јануара у Сочију се одржава Конгрес националног дијалога Сирије. Специјални представник руског председника за Сирију Александар Лаврентјев изјавио је да ће на форуму, на којем би требало да почне процес рада на новом сиријском уставу, свима бити омогућено да говоре: и влади и опозицији — унутрашњој, спољашњој, оружаној.
Стране у Јемену треба да пређу са војних дејстава на преговоре
Москва рачуна да ће стране у сукобу у Јемену прећи са војних дејстава на преговоре и политичко решење, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на састанку са министром спољних послова Јемена Абделом Маликом ел Махлафијем.
„Ситуација у Јемену се није побољшала. Напротив, накупила су се додатна питања која ћемо, надам се, данас детаљно разматрати. Проблеми који су настали повезани су са унутрашњим политичким сукобом у Вашој земљи, уз учешће арапске коалиције“, истакао је Лавров. „Надамо се да ће тешка хуманитарна ситуација подстакнути све од којих она зависи да се хитно пређе са војних дејстава на преговоре, на политичко решење које укључује све јеменске снаге.“
Лавров је додао да је Русија спремна да томе помогне на сваки могући начин. Он такође сматра да ће „планови политичког уређења Јемена у другим форматима, наметнути споља, бити нереални и контрапродуктивни“.
Руски министар такође је изјавио да би УН требало да буду у стању да глатко изврше хуманитарне летове до главног града Јемена.
„Сматрамо да би УН требало да наставе да се баве непрекидним хуманитарним летовима за Сану“, рекао је он.
Москва намерава да настави дијалог са Хутима и другим снагама од којих зависи ситуација у Јемену, рекао је руски министар.
„Министар и ја смо се договорили да наставимо блиске контакте и директно и преко наше Амбасаде у Јемену, која је из безбедносних разлога пребачена из Сане у Ријад“, додао је Лавров.