Како је објаснио, тај се захтев чуо за време разговора које је имао у Косовској Митровици, а тамо је, како рекао, говорио с политичким представницима Срба, међу њима и са својим политичким противницима, али им је захвалан што су дошли и разговарали.
Поменуо је у том смислу Ксенију Божовић из странке Оливера Ивановића и Драгомира Миловића из Звечана, те навео да је испред сале у којој је вођен разговор било људи који су тражили оружје.
Оружје су, како је рекао, тражили јер су заплашени стањем на северу, који се обично апострофира као терен на којем су распрострањени криминал и корупција.
Помињу се и нека имена, пре свега Милан Радојичић, који је, наводно, штитио Србе на КиМ, а сада, према неким написима, желе да га „склоне“.
„На те сам се захтеве нашао у небраном грожђу и рекао сам да нећу да доносим оружје, већ да подижем школе, болнице, вртиће…“, рекао је Вучић гостујући на „Хепи“ телевизији.
У разговору с политичким представницима Срба на северу КиМ, како каже, мисли да су се разумели, тврди да је то важно, те да су упркос разликама разумели да су најважнији интереси Србије.
„Мислим да су они добро разумели, мислим да сам ја њих разумео, важно је да смо се чули и да смо разговарали“, рекао је он.
Убиство Ивановића је директан пуцањ у Србију
Одговор на питање кога је највише погодило убиство Оливера Ивановића, изузимајући његову породицу, и у кога је пуцано пуцњем у Ивановића упућује на мотиве и могуће налогодавце тог убиства, оценио је председник Србије.
„Хајде да видимо мотиве. Не рачунајући Ивановића и његову породицу, то је директан пуцањ у Србију, само два дана пре тога ја саопштавам да немамо ниједно етнички мотивисано убиство на Косову и Метохији“, рекао је Вучић.
„То је био директан пуцањ у Србију, да се преузме север, да се унесе трајна несигурност у наш народ на Косову и Метохији и да се унесу нове поделе, проблеми и нестабилност у Србији“, оценио је он.
Неки су, каже, мислили да је сад била прилика, после убиства Оливера Ивановића, да „рашчисте“ са севером Косова, односно да изврше тиху окупацију севера Косова и Метохије и да уђу са јединицама РОСУ, рекао је председник Александар Вучић и истакао да Србија то никада неће дозволити Приштини и спонзорима косовске независности.
„Њихов циљ, оних који су стварали такозвану државу Косово, несумњиво јесте да уђу на север по сваку цену и на сваки начин, јер тиме престаје разлог за било какве разговоре о било чему“, рекао је Вучић.
Онима који су њега оптужили, Вучић је одговорио да је то било срамно и мучно, и да није од оних који се крије, ћути и моли да се не објави да су рекли да је убица.
Подсетио је да Приштина има ефективну власт, па нека кажу ко је убица, додајући да они воде истрагу, да неће да раде са српским властима, већ само размењују информације.
Он је рекао да на северу несумњиво има криминала и корупције, и да у том погледу тамо свакако није добро стање.
Држава ће, рекао је, наћи начин да се са тим носи, да реагује на нивоу централне Србије по пријавама које дођу са севера Косова, наравно, истиче, ако нађе законита решења да се са таквим стварима носи.
Морамо да се обрачунамо са нашим криминалом и корупцијом — пронаћи ћемо механизме — неће бити увек и сасвим довољни, али ће неки механизми постојати.
Али притом, рекао је Вучић, морамо да будемо врло опрезни и обазриви, да не натерамо људе да почну да поштују друге правне системе и друге такозване државе.
Доброг решења за границу нема
„Неће нам дозволити улазак у Европску унију без јасно решеног питања граница“, рекао је председник Вучић.
„Како ћемо да га решимо, то је друга ствар. Хоћемо ли да га решавамо или нећемо? Народ ће свакако на неком референдуму морати да каже шта мисли о томе“, рекао је Вучић.
Председник је приметио да је нови француски амбасадор рекао оно што је познато — да ће Србија морати да склопи правно обавезујући споразум са Косовом, а то предвиђа да има решено питање граница.
Он сâм, истакао је, свакако неће бежати од тога да каже шта је најмање лоше решење:
„Јер, доброг решења нема“, рекао је српски председник и додао да ће за два до два и по месеца рећи шта је то што он мисли, а ако народ не буде мислио тако, то ће, каже, бити пораз његове политике.
„Ми морамо покушати да то решимо“, нагласио је.
„Имамо тежак проблем да нико не жели да преузме на себе ништа. Тома Николић и ја, па чак и Шешељ није имао ништа против тога, подржали смо доношење Устава 2006. године иако смо били опозиција, али смо имали државотворни приступ. Ови данас неће да разговарају о Уставу, нити о било којој озбиљној теми, зато што не знају шта би рекли“, рекао је и приметио да то изгледа некако овако:
„Сви мисле ’ти, Вучићу заврши то, ми ћемо ти одрубити главу, а у себи ћемо говорити хвала богу да не морамо да се бавимо тиме‘“.
Подсетио је да му је и у Лапљем Селу госпођа Вулићевић рекла: „Само, сине, не потписуј ништа“, као што му и његов отац говори.
„Ја га питам: ’А шта мислиш ти, мора ли неко да донесе неку одлуку у овој земљи?‘. ’То не потписуј, бежи, и пребацуј на све друге‘“, рекао је председник.
Рекао је да смо имали ту ситуацију да се ништа не потписује и не доносе одлуке.
„А знате ли шта смо ми све добили и купили времена и мира Бриселским споразумом“, запитао је Вучић.
Вучић је нагласио да морамо да се договарамо шта ћемо учинити у будућности и да од сукоба са Албанцима „нема вајде ни среће“.
„Нису они јачи од нас, ни неки други, али ми ни не треба да будемо јачи, већ богатији, успешнији, да брже грабимо и пристижемо оне који су испред нас, да имамо више страних и домаћих инвестиција“, истакао је Вучић.
Танјуг