Русија се оптужује за све у свету, а Србија за сва дешавања на Балкану, како је то управо рекао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров коментаришући америчке оптужбе око руске улоге у југоисточној Европи.
Довољан је површан поглед само на наслове текстова који започињу са Русија оптужена за… па да се схвати како констатација о оптужбама и за стање у Мексику није неко карикирање. Нема за шта није оптужена, само кад је то одговарало Ујка Сему и његовим савезницима. Кога брига за доказе! Да је тако, Пентагон је практично признао пре месец дана када је у документу „Стратегија националне безбедности“ Русију заједно са Кином означио као оне који поткопавају интересе САД.
Из обиља материјала о „кривици“, пре свега Русије, тешко је направити избор, али међу најсвежијима су:
— Убиство Оливера Ивановића у Косовској Митровици
Још се овдашња јавност није отрезнила од шока због атентата на њега, брже-боље је стигла оптужба гласноговорника из Приштине да је убиство режирала Русија. Да се ствар предупреди, јер зна се ко је прави господар свега на Косову и Метохији, па и живота и смрти. И чији је Приштина гласноговорник. А зна се и да је из америчког Стејт департмента, а не из Кремља стигло упозорење грађанима САД да не путују на Косово због могућих немира и терористичких напада, баш непосредно пре убиства Ивановића.
— Обука паравојних формација за дејство у Републици Српској
Најутицајнији шведски лист „Афтонбладет“ је колико јуче оптужио Русију да је у својим објектима обучавала паравојну формацију „Србска част“ која треба да интервенише у случају да то затреба актуелној власти у Републици Српској. Наравно, никакви докази о томе нису предочени. Ваљда је било довољно што се, на опште изненађење пре свега Запада, специјална антитерористичка јединица МУП-а РС појавила на свечаности поводом Дана Српске.
— САД су оптужиле Москву за хемијске нападе у Сирији
Амерички државни секретар Рекс Тилерсон пре два дана је рекао да Москва сноси одговорност за жртве најновијег напада за који се сумња да је био хемијски. Русија је одговорила да је реч о чистој америчкој пропаганди. Вероватно као и оној о сиријском дечаку Омрану лакше рањеном током руског бомбардовања упоришта ДАЕШ-а у Алепу, који је проглашен мртвим, па онда ипак оживео са „тешким“ повредама чија фотографија је обишла свет док његов отац није открио истину о фото-монтажи. Опет, случајно, Америка одбија да се спроведе озбиљна међународна истрага о томе ко је користио хемијско оружје и у какве сврхе.
— Русија покушава да поквари односе САД и Турске
Већ данас је стигла нова оптужба Стејт департмента. Русија покушава да поквари односе САД и Турске поводом најновије турске операције на северу Сирије.
Све то и још понешто од оптужби за само недељу дана. Оне старије су познате и врапцима на грани, пре свега о, ни мање ни више, него пресудном утицају руских хакера на исход америчких председничких избора.
„Знамо да су Руси били умешани у изборе у Француској. Знамо да су били умешани у изборе у Немачкој. Сада сазнајемо да су умешани у цепање Шпаније“, изјавио је славодобитно амерички сенатор Ангус Кинг, наравно не поткрепивши ниједном чињеницом своје тврдње. Још је и пророчки најавио да је на разарајућој агенди Кремља и Шкотска.
Није вредело ни то што је британски министар спољних послова Борис Џонсон изјавио пред парламентарним Комитетом за спољне послове да није видео никакве доказе о мешању Русије у британске изборе или референдуме.
Треба ли спомињати и „кривицу“ Русије за покушај државног удара у Црној Гори, наравно уз помоћ Срба, као и намеру да успостави власт по свом и српском укусу у Македонији, као и да је умешала прсте и у БиХ, подржавајући актуелну власт РС која се баш не мирише са оном у Сарајеву, па ето на крају и на Косово и Метохију.
Нису Руси ни знали колико су моћни. У ствари, Запад му је отворио очи и улио додатно самопоуздање. Изгледа да им је лако са Западом, само им некако слабо иде на Балкану. Нису им нешто успели ти државни удари и намештање власти, па Србија, уз БиХ, али захваљујући само Србима у РС, остаде острво окружено НАТО-ом. Још само да Македонија промени име и она ће брзо у тај савез.
А као са Балканом, нису баш умели ни са тим НАТО-ом. По сведочењу актера договора, тадашњег шефа Совјетског Савеза Михаила Горбачова, та алијанса је требало да оде у историју као и Варшавски пакт. Али ко са ђаволом тикве сади… Зато је данас, уз оптужбе о сталној руској претњи, НАТО ојачао своје снаге распоређене на северозападним и западним границама Русије. А и Британци ових дана изјавише да ће оснажити своје трупе у Немачкој, како би били спремни за случај руског напада.
И тако у недоглед. Сутра је нови дан, за нове оптужбе и Русије и Србије.
Представник америчке власти који је Србију директно прозивао због седења на две столице, и руској и западној, јесте напустио администрацију. То, међутим, не мења много ствари, јер сигурно неће престати притисак да се Србија одрекне Косова и Метохије и сарадње са Русијом, поготово у војној сфери. А да им војна неутралност Србије није баш по вољи јасно су изразили јавним упозорењем да ће у овој години помно бележити како се владамо по питању војне сарадње са Русијом.
Мада би се, додуше, пре то могло назвати уценама, него оптужбама. Јер и Космет и Русија су нам улазница за ЕУ.