Раније је објављено да је у среду танкер стигао у Бостон. Према информацијама на сајту глобалног система за праћење бродова, танкер се налазио у сидришту луке на извесној удаљености од обале.
Почетком јануара, медији су објавили да ће прва серија гаса из фабрике „ЛНГ Јамал“ бити достављена Сједињеним Америчким Државама. Медији су навели да је течни гас из руског постројења претанкован у британској луци Ајсл ов грејн на крају натоварен на танкер „Газелис“ и послат у Бостон. Брод је стигао на одредиште 20. јануара, али је у петак, 19. јануара, скренуо курс ка шпанској луци Алхесирас. Компанија „Енџи“ је касније објаснила промену путање танкера због лошег времена, наглашавајући да ће брод на крају ипак ићи у Бостон.
„Јамал ТПГ“ реализује пројекат изградње постројења за течни природни гас на налазишту Јужно-Тамбејско. Акционари су „Новатек“ (50,1 одсто), француски „Тотал“ (20 одсто), кинески ЦНПЦ (20 одсто) и Фонд Пута свиле (9,9 одсто). У оквиру пројекат ће бити изграђене три технолошке линије капацитета по 5,5 милиона тона и једна допунска од милион тона. Производња течног природног гаса на првој производној линији почела је у децембру 2017. године.
У почетку је „Новатек“ планирао да пошаље прву серију природног течног гаса на азијско тржиште, а потенцијални купац била је кинеска компанија ЦНПЦ. Затим је директор компаније Леонид Михелсон рекао да ће прва пошиљка отићи до „ћерке“ компаније — „Новатек гас и енергија“. Касније је саопштено да ће пошиљка бити достављена трговачкој „ћерки“ малезијског „Петронаса“.
САД су купиле гас од Русије због повећања цена „плавог горива“ на источној обали земље на 6.300 долара за хиљаду кубних метара гаса. Раст цене те сировине изазван је временским неприликама.