„Не знам шта ће уследити за овим извештајем, али сама његова појава нема преседана у светској историји. САД на најгрубљи начин крше све могуће принципе односа две државе, створивши сарадњу са Русијом у различитим сферама практично немогућом“, цитира Клинцевича његова прес-служба.
Шеф међунаросног Комитета Савета федерације Константин Косачов сматра да антируски списак који су саставиле САД поткопава перспективу билатералне сарадње.
„Последицеће бити очигледно токсичне и поткопаваће перспективе сарадње на дужи низ година“, написао је Косачов на Фејсбуку.
„Односи више неће моћи да буду нормални, у сваком случају док се на власти у Вашингтону налази садашња генерација политичара која се формирала у периоду Хладног рата“, додао је он.
Руски сенатор Виктор Озеров рекао је за Спутњик да америчке санкције против руске војне индустрије неће утицати на испоруке руског оружја у иностранство, укључујући С-400 Турској, Саудијској Арабији и Кини, Су-35 Кини и Т-90 Ираку и Вијетнаму.
„Несумњиво, не може се искључити теоријска вероватноћа да у случају увођења санкција неке државе могу раскинути ове уговоре. Али не мислим да ће бити држава које ће прекинути са својим плановима јачања своје безбедности“, додао је он.
„Русија се ниједног уговора не одриче“, рекао је он.
Министарство финансија САД објавило је раније санкциони „Кремaљски списак“, на којем се нашло скоро читаво руско руководство и највећи бизнисмени.