Канцеларија за за надзор над страним средствима Министарства финансија САД крајем јануара је објавила консолидовани попис особа под санкцијама америчке владе, а у делу под ознаком „Балкан“ налази се двестотинак особа и организација из БиХ, Хрватске, Србије и Македоније, као и самопроглашене државе Косово.
Међу особама којима је замрзнута сва евентуална имовина на територији САД и уједно забрањено путовање у ту земљу су Веселин Шљиванчанин, Војислав Шешељ, Ратко Младић, Биљане Плавшић, Момчило Крајишник и Радован Караџић, али и већина чланова Караџићеве уже породице, укључујући његову ћерку Соњу, која је тренутно потпредседница Народне скупштине Републике Српске, пише „Јутарњи лист“.
Иако „освежен“ 26. јануара, попис очевидно има неких нелогичности, јер је на њему и даље име Слободана Милошевића, али и Горана Хаџића, који је умро 2016. године.
На том су се неславном списку поново нашла имена Хрвата осуђених за ратне злочине, попут Дарија Кордића, Младена Налетилића Туте, Винка Мартиновића Штеле, Марија Черкеза, Анте Фурунџије.
На списку је и Валентин Ћорић, један од шест бивших функционер такозване Херцег-Босне осуђених пред Хашким трибуналом у новембру прошле године, али тамо нема других имена из те групе, попут Јадранка Прлића или Миливоја Петковића.
Уз Ројса и Сопту, ту је и бивши члан Председништва БиХ Анте Јелавић, за којим ради суђења трага босанскохерцеговачко правосуђе.
Познатија бошњачка имена с америчке „црне листе“ су она ратног начелника Главног штаба Армије БиХ Енвера Хаџихасановића, некадашњег министра унутрашњих послова Републике БиХ Бакира Алиспахића, који је смењен још 1996. године због веза с Ираном, те Сенада Шахинпашића Шаје, личног пријатеља Бакира Изетбеговића.
Међу именима Албанаца издваја се оно Фатмира Љимаја, актуелног заменика председника владе Косова.
Међу организацијама које су под санкцијама америчке владе су и даље Српска демократска странка (СДС), која је део владајуће већине у БиХ, као и Четнички равногорски покрет.