Џафери је на конференцији за новинаре рекао да опозиција треба да демонстрира конструктивни приступ, а не да блокира парламент у наредних шест месеци толиким бројем амандмана.
Џафери у разговору с новинарима није искључио могућност да амандмани уопште не уђу у пленарну дворану.
Према његовим речима, примедбе у амандманима односе се на усклађеност Закона о језицима са Уставом, а Скупштина, каже, није надлежна за изјашњавање о томе, већ је то посао Уставног суда, пренела је телевизија „Сител“.
Из најутицајније опозиционе ВМРО-ДПМНЕ поручују да од амандмана неће одустати, те да схватају потребу Албанаца за таквим законским решењем, али и да очекују да Закон остане отворен за јавну расправу, узимајући у обзир и примедбе стручне јавности.
Албанска партија ДУИ Алија Ахметија сматра да у време када се земља суочава са историјским изазовима, опозиција треба да буде конструктивна.
У најутицајнијој владајућој партији СДСМ премијера Зорана Заева други дан нема коментара на новонасталу ситуацију у парламенту.
Стручњаци пак сматрају да постоји само један излаз из ове ситуације, а то је да се пленарне седнице парламента поделе у два дела, тако што би се у једном делу разматрали амандмани на Закон о језику, а у другом делу текући реформски закони предвиђени планом 3-6-9.
Иначе, раније данас у парламенту је поново одложено разматрање многобројних амандмана на Закон о језику из техничких разлога, јер стручне службе још не успевају да амандмане обраде и учине их доступним посланицима.
Танјуг