Експерти сумњају и у то да је украјинска одбрамбена индустрија у стању да покрене серијску производњу таквог стратешког оружја.
Украјински председник Петро Порошенко је ове недеље саопштио да је успешно тестирана украјинска крстарећа ракета копненог базирања, која је „у стању да прецизно погађа како копнене тако и морске циљеве“.
Секретар Савета за националну безбедност и одбрану Украјине Александар Турчинов је рекао да су тестиране летне карактеристике и рад система ракете. Према његовим речима, то је у потпуности украјински производ. На развоју ракете радио је Државни кијевски конструктивни биро „Луч“, а произведена је, како пишу медији, у сарадњи неколико украјинских предузећа, укључујући Харковски авијацијски завод „Мотор Сич“.
Турчинов је нагласио да су домет украјинских крстарећих ракета и њихова борбена опрема у складу са међународним споразумима, које је Украјина потписала. Он је нову крстарећу ракету назвао „важним фактором обуздавања агресора“, очигледно алудирајући на Русију, која је у украјинском закону означена као „агресор“.
Као што је познато, после потписивања Будимпештанског меморандума, 1994. године у Украјини није остала ниједна крстарећа ракета. Тим меморандумом Украјина се обавезала да ће уклонити све нуклеарно оружје из совјетских времена са своје територије, и пребацити га у Русију на разградњу и уништење.
После распада Совјетског Савеза у Украјини се налазило више од 1.000 стратешких крстарећих ракета ваздушног базирања Х-22, које носе бомбардери Ту-160 и Ту-95. Делом су те ракете биле уништене, а делом предате Русији.
Руски стручњаци су новост из Кијева махом дочекали са иронијом и хумором, а стварање крстареће ракете у Украјини су, између осталог, назвали „пропагандом“ и „провокацијом“.
На основу објављених фотографија и видео-снимка, корисници друштвених мрежа и многи руски експерти су закључили да „нова украјинска ракета“ по конструкцији изгледа исто као совјетска противбродска ракета Х-35.
С друге стране, војни експерти су скренули пажњу да се на видео-снимку не види јасно да ли је пројектил погодио неки циљ.
Дописни члан Руске академије ракетних и артиљеријских наука Константин Сивков је развој нове крстареће ракете у Украјини назвао „бесмислицом“. Он, међутим, није искључио могућност да је „нова украјинска ракета“ заправо модернизована верзија совјетске ракете П-120, којом су били наоружани мали ракетни бродови Црноморске флоте.
„Класичне крстареће ракете, као што су амерички ’Томахавк‘ или руски ’Калибар‘, у Украјини се никада нису производиле, ни у совјетско време, а камоли касније. Да би се створиле крстареће ракете домета од неколико хиљада километара, потребно је имати савремене системе управљања и моторе који омогућавају тако дуг лет, а у Украјини се тако нешто никада није производило. Дакле, они нису могли да направе ракету сличну ’Калибру‘ и то је сасвим очигледно. Највероватније су они модернизовали стару противбродску ракету П-120 или су направили нешто ново на основу ракета ваздух—земља, на пример, по типу Х-65. Али, у сваком случају, то нису стратешке крстареће ракете. То могу да буду ракете малог домета. Може се рећи да је то обична ракета, која није ништа посебно“, рекао је Сивков за Спутњик.
Руски медији подсећају да је украјински председник још у лето 2016. године најавио модернизацију војске, а као један од задатака је поставио и конструкцију крстарећих ракета. Међутим, експерти су још тада изразили сумњу да Порошенков план може бити реализован. Како су објашњавали, Украјинци би то могли да ураде само у сарадњи и под руководством САД и ЕУ, а користећи своје преостале капацитете. Моторе би могли да, као и раније, производе у заводу „Јужмаш“, али им недостаје све остало — електроника, системи за навођење, корпуси.
Међутим, иако велика већина руских експерата сумња да је Кијев у стању да покрене серијску производњу таквог високотехнолошког производа, с обзиром на то да је наменска индустрија Украјине у лошој ситуацији, има и оних који упозоравају да не би требало потцењивати украјински ракетне пројекте — „Нептун“ и „Гром 2“.