Позив је уследио, констатује хрватска агенција Хина, након што су односи двеју држава поновно запали у озбиљну кризу, а посланици Сабора су се осврнули у том контексту и на питање да ли је премијер Андреј Пленковић учествовао у одлуци председнице Грабар Китаровић да позове српског колегу у Загреб.
Заступник СДСС, српске странке која подржава владу Пленковића, Милорад Пуповац поручио је да је веома значајно да дође до тог сусрета, како би се смириле негативне страсти, обуздале негативне поруке и зауставили полемички тонови, који неретко изазивају непријатељства и анимозитет.
„Такође је важно да се вратимо свим питањима која већ годинама нису у фокусу политике и не решавају се, а то су отворена питања везана за рат, избеглице, нестале, ратне злочине, права мањина и границе“, додао је Пуповац.
„Сви знамо да се на том сусрету ради већ неколико месеци. У неколико је наврата био припремљен па остављен за нека боља времена, а сада се одлучило да се, упркос лошој атмосфери, направи рез и иде у то. Ризици показују одређену смелост и одговорност да се ствари ипак зауставе на некој тачки, и да се треба посветити разговорима“, рекао је Пуповац.
Сусрет су поздравили заступници опозиционих структура ГЛАС (Весна Пусић), ХДЗ, водеће чланице владајуће коалиције (бивши министар спољних и европских послова Миро Ковач), као и заступник најутицајније опозиционе странке СДП (Јошко Клисовић).
Ипак, било је и дисонантних тонова:
„Питао бих каква је то политика када у истом дану премијер шаље Србији дипломатску ноту, министарка спољних послова говори да су промотери четништва на челу Србије, а председница позива председника Вучића. Народ је збуњен, и није му јасно о чему се ради“, казао је представник опозиционог Моста Миро Буљ.
Хвалимо се, казао је, да имамо каријерне дипломате на челу државе, али ово је политика „глуп—глупљи—најглупљи“, а „однос председнице и Вучића подсећа на времена односа Пахор—Косор“.