Реч је о заштити животно важних интереса земље и њених савезника, објаснио је Шенахан и додао да се у „ванредне околности“ убраја и ненуклеарни напад.
Према његовим речима, нова нуклеарна доктрина земље утврђује постојеће правило, према којем САД могу да предузму велике ненуклеарне стратешке нападе у случају претње по безбедност земље.
Нема аутоматског одговора
Заменик министра одбране Џон Руд објаснио је на конференцији за новинаре у Пентагону да америчка нуклеарна доктрина не подразумева аутоматски одговор уколико Русија употреби муницију малог капацитета против Вашингтона и његових савезника.
На конференцији у Пентагону, посвећеној представљању националне нуклеарне доктрине, један од новинара питао је да ли она подразумева одговор у случају напада Русије.
„Ја, дефинитивно, упозоравам сваку земљу да не разматра таква дејства. Али у принципу наша политика не подразумева аутоматски одговор. Ми увек разматрамо услове напада и његов утицај на САД и савезнике“, рекао је Руд и нагласио да је реч о саветовању са савезницима из НАТО-а.
Руд је навео да су САД привржене 5. Члану Повеље НАТО-а о колективној безбедности.
Пентагон је данас објавио америчку војну доктрину, у којој се САД обавезују да ће доприносити неширењу нуклеарног оружја и смањењу нуклеарног арсенала. У документу се, такође, говори о претњи Русије, Северне Кореје, Кине, Ирана.