Он је рекао да су САД забринуте због извештаја о употреби хемијског оружја у Сирији и поново позвао Москву да не блокира продужење мандата Заједничког механизма УН и Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) за истрагу.
„Ми пажљиво проучавамо ситуацију и такође смо позвали Русију да испуни своју улогу као гарант (споразума о) уништавању хемијског оружја од стране сиријског режима“, рекао је Тилерсон на конференцији за новинаре у Буенос Ајресу.
Раније је амерички министар одбране Џејмс Матис изразио забринутост због могућих нових случајева употребе хлора као хемијског оружја у Сирији. Према подацима телевизијског канала Ен-Би-Си, Матис је навео да су могући нови амерички војни напади на „сиријски режим“, који Вашингтон традиционално оптужује за хемијске нападе.
Извештаји о новим хемијским нападима у Сирији почели су да се појављују због низа међународних консултација о потреби за истрагом таквих злочина.
Русија је у новембру блокирала у Савету безбедности Уједињених нација амерички нацрт резолуције о продужавању мандата мисије Организације за забрану хемијског наоружања у Сирији. Стални представник Русије у УН, Василиј Небензја, објаснио је да је продужење мандата Заједничког механизма могуће само уколико се исправе основни недостаци у његовом раду.
Руски дипломата такође је рекао да Москва предлаже стварање новог међународног истражног органа за истраживање употребе хемијског оружја и припремила одговарајући нацрт резолуције. Али томе су се супротставиле САД и предложиле да се Заједнички механизам обнови.
Међународни, непристрасни и независни механизам Уједињене нације успоставиле су 21. децембра 2016. године за прикупљање доказа који би олакшали и убрзали истрагу одговорних за најтежа кривична дела по међународном праву почињена у Сирији од марта 2011. године и њихово довођење пред суд. Механизам се налази у Женеви и чини га око 50 људи, укључујући адвокате, стручњаке и преводиоце.