Европска унија је обновила правила о контроли квалитета воде, због могућих нових опасности по здравље и ради смањења количине пластичног отпада.
У саопштењу Европске комисије се наводи да ће нови прописи обавезати 27 чланица ЕУ да унапреде приступ пијаћој води и боље информишу грађане о квалитету воде — флаширане или из водовода. Тај потез треба да ојача поверење грађана у воду са чесме и да их одвратити од коришћења флаширане воде.
Да су флаше за воду пластични отпад који загађује природу, „гуши“ водотокове и да су озбиљан еколошки проблем, указују стручњаци већ дуго. Упитан је, наравно, и квалитет саме воде којима се пуне пластичне флашице, али и цена, јер литар воде из водовода у ЕУ кошта у просеку 20 центи, што је нижа цена од флаширане воде.
„Ако људи знају шта је јефтиније, а не угрожава им здравље, можда промене избор“, изјавио је потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс.
О томе каква је ситуација у Србији са водом за пиће, чесмовачом и оном која се продаје флаширана, у данашњој „Енергији Спутњика“ Јелица Путниковић разговарала је са доцентом др Александром Ђукићем на Грађевинском факултету Универзитета у Београду (Модул за хидротехнику и водно еколошко инжењерство) и доцентом др Мариом Лукиновићем, стручњаком за еколошко право са Правног факултета Универзитета УНИОН.