Стратегија ће данас бити представљена у Стразбуру.
У случају Србије, уместо 2019. године, која је била наведена као рок за испуњење прелазних мерила у области владавине права и за постизање правно обавезујућег споразума о нормализацији односа с Косовом, у новој верзији пише да то треба да се учини „хитно“, преноси агенција Хина која је имала увид у најновију верзију текста.
Такође, у претходној верзији је стајало да би Србија и Црна Гора, ако испуне све потребне услове, могле 2024. да потпишу приступни споразум.
У новој верзији се наводи да „приступни споразум може бити потписан онда када закључе преговоре и након мишљења Комисије, пристанка Европског парламента и одлуке Савета о примању нових чланица“.
По наводима Хине, у новој верзији Стратегије промењена је и формулација која се односи на решавање граничних спорова тако што је, наводно на инсистирање Словеније из текста избачено да се у случају немогућности да се гранични спорови реше билатерално, арбитража преда Међународном суду.
У Стратегији се наводи да би Србија и Црна Гора „уз снажну политичку вољу, спровођење реформи и налажење решења за спорове са суседима, требало да буду спремне за чланство (у ЕУ) до 2025“.
Комисија у Стратегији наводи и да све земље Западног Балкана имају прилику да напредују на европском путу на темељу властитих заслуга и брзином којом буду остваривале реформе.
Документ ће у Стразбуру представити висока представница ЕУ Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан након чега следи расправа у Европском парламенту.
Стратегија ће бити упућена земљама-чланицама које ће о њој расправљати на самиту у марту.
Извор: Б92