Он је на седници СБ УН рекао да су пре почетка састанка стигле сугестије да се „држимо теме састанка и покажемо конструктивност, миран тон уз избегавање конфронтација“.
„Као и пре, фокусираћу се на актуелну ситуацију и извештај генералног секретара. Надам се да ће и представница Приштине прихватити те сугестије, да неће држати историјске лекције, износити неистине и улепшавати стварност и игнорисати извештај генералног секретара и реалност на терену“, рекао је Дачић.
Он је подсетио да је Бриселски споразум потписан 2013. и да је успостављање ЗСО за Србију „круцијално питање од немерљивог значаја“ јер теба да заштити виталне интересе Срба на Косову.
„Србија четири и по година стрпљиво чека да Косово испуни ту обавезу. Нема државе у СБ УН која није апеловала да Косово ту обавезу испуни, али помака има мало. Генерални секретар констатује да нема напретка и да нема назнака када ће се то десити. То је реалност на терену“, поручио је он.
Такође, навео је да је Србија конструктивно и посвећено учествовала у дијалогу верујући да ће решавање свих отворених питање допринети миру и стварању прилика за напредак региона и чланство региона у ЕУ.
„Уверени да нема алтернативе, Србија је доследно примењивала своје обавезе. Србија је спремна да дијалог настави, али поставља се питање да ли ће иједан договор имати смисла ако нема назнака о формирању ЗСО“, поручио је Дачић.
Реалност на терену је, додао је Дачић, и то да је 16. јануара убијен Оливер Ивановић и да је овај догађај драматично угрозио сигурност на Косову.
„Убиство је безумни терористички акт који угрожава стабилност не само севера већ и целог региона“, упозорио је он.
Подсетио је да је север Косова 21. и 22. јануара посетио председник Србије Александар Вучић, који је тада позвао на очување стабилности и мира, сталожености и достојанства и навео да се све мора решавати дијалогом и мирним путем.
Подсетио је да је Србија упутила писмо Унмику и Еулексу да њени органи учествују у истрази, што је поновио и Вучић у разговору са Хашимом Тачијем.
„Приштинске институције су то одбиле, али три недеље касније немамо никакве информације осим неких изјава званичника да је реч о мафијашком обрачуну и да није етнички мотивисано. То води само ка замагљивању. Привођење правди налогодаваца и извршилаца и откривање мотива кључно је за мир“, рекао је Дачић.
То је све доказ да је „безбедносна ситуација несигурна и осетљива и потврђује потребу присуства међународних снага“, закључио је Дачић.