Вест о плановима америчког председника прво је објавио „Вашингтон пост“, а представница за штампу Беле куће Сара Хакаби Сендерс потврдила је да су планови у току.
„Председник Трамп невероватно подржава чланове службе који свакодневно ризикују своје животе како би нашу земљу учинили безбедном. Он је тражио од Министарства одбране да размисле о прослави на којој би сви Американци могли да покажу своју захвалност“, навела је она у саопштењу.
Трамп је дао до знања да би „желео да види у Вашингтону велику војну параду“, попут оне која се сваке године одржава у Паризу 14. јула, на Дан пада Бастиље. Амерички председник присуствовао је тој свечаности на позив француског колеге Емануела Макрона и већ тада је изнео своју идеју.
Он је тада рекао да би војна парада у Вашингтону могла да буде 4. јула, на амерички национални празник. Међутим, његови противници су упоредили његову жељу као „жељу вође аутократског режима“, а такође су га оштро критиковали и због „бацања пара“.
Засад, међутим, није наведен тачан датум када би велика војна парада, која укључује дефиле војске и тенкова на улицама Вашингтона, могла бити одржана, а Пентагон је саопштио да разматра разне опције.
Амерички медији истичу да приказивање војне снаге није типично за САД и није јефтино. „Вашингтон пост“ наводи да би таква парада могла да кошта неколико милиона долара, додајући да је Пентагон више за одржавање параде 11. новембра на Дан ратних ветерана, између осталог, и због тога јер би се поклопило са 100. годишњицом од краја Првог светског рата и на тај начин би се избегла директна повезаност параде са садашњим председником и његовом политиком.
Руски аналитичари, међутим, сматрају да Трамп организовањем параде покушава да консолидује подељену нацију.
„Тај Трампов предлог је индикатор дубоког раскола нације, који је данас очигледан у Америци. У суштини, ми смо сведоци системске кризе, која прожима Америку. Њена моћ, како економска, тако и војнополитичка пада. Губи се лидерство. Данас постоји раскол и у америчкој елити и у америчком друштву. Због тога мислим да је организовање те параде усмерено на консолидацију нације. То је данас Трампов главни задатак. А параде су један од начина да се такви циљеви постигну. Трамп хоће да поврати некадашњу моћ Америке“, сматра стручњак за Америку Константин Блохин.
САД обично не организују велике војне параде. Последњи пут је такву параду у Вашингтону уприличио председник Џорџ Буш Старији у јуну 1991. године поводом прославе завршетка Заливског рата. Та парада коштала је америчке пореске обвезнике више од осам милиона долара.