Прошлог месеца, током сусрета Владимира Путина са учесницима Форума малих градова и историјских насеља у Коломни, градске власти Углича замолиле су руског председника да прикључи тај град „Златном прстену“ Русије.
„Данас је донета одлука о укључивању Углича у маршруту ’Златног прстена‘ Русије. То је велика победа свих Угличана. Честитам! Сигуран сам да ће придруживање једној од најпознатијих маршрута света дати Угличу и целој туристичкој индустрији региона нови импулс развоја“, написао је губернатор Јарославске области Дмитриј Миронов на свом профилу на Фејсбуку.
Углич се налази у Јарославској области, на двеста километара северно од Москве, на обали реке Волге. Град има око 32 хиљаде становника. Верује се да је име добио по томе што Волга у граду „прави угао“.
Углич се у летописима први пут помиње 1148. године. У граду је сачуван велики број споменика староруске архитектуре: Кремљ са Црквом Димитрија на крви, дворац царевића Димитрија, Спасо-Преображењски сабор, Црква Рођења Светог Јована Претече и неколико манастира. У Угличу ради више од десет музеја, а готово сваког месеца у граду се одржавају и разни фестивали.
На грбу града Углича налази се царевић Димитрије, син руског цара Ивана Грозног, који није био наследник престола. У десној руци царевића налази се сребрени нож, па постоје тврдње да је Углич једини град у свету који на грбу приказује дечака са ножем.
Црква царевића Димитрија на крви је најпознатија грађевина древног Угљича, а буди сећања на страшне догађаје из Смутног доба. То је место на којем је убијен осмогодишњи царевић. Његова смрт никада није разјашњена, а постоје најмање три верзије о том трагичном догађају.
По једној верзији, убијен је по наређењу бољара Бориса Годунова, а околности су представљене као несрећан случај. Друга верзија каже да се сам исекао ножем услед пада због епилептичног напада.
Постојала је и прича да је царевић побегао, а да је убијен неки други дечак, па се касније појавио велики број варалица, „лажних Димитрија“, који су покушавали да дођу на власт.
Углич је сада и званично нови бисер „Златног прстена“, а одувек је био једно од омиљених места туриста.