Сада пред учесницима пројекта стоји задатак да од „Сребрне огрлице“ створе подједнако популарне туристичке дестинације као што су градови чувеног руског „Златног прстена“. Први чланови новог пројекта су Санкт Петербург, Вологда, Велики Новгород, Псков, Калињинград, Велики Устјуг, насеље Стара Ладога, село Изборск, Спасо-Преображенски Валаамски манастир, Соловецки државни историјско-архитектонски и етнографски музеј „Кижи“ и Државни музеј сеоске архитектуре и народне уметности северних региона Русије „Мали Корели“.
„У основи овог пројекта лежи идеја очувања, популаризације нашег богатог историјског и културног наслеђа и осмишљавање како све то претворити у туристичку понуду. Заједно са стручњацима и ресурним министарствима региона северозапада државе разрадили смо концепцију, логотипе, стил, тематску понуду на интернету“, изјавио је на званичној презентацији овог програма Владимир Медински, министар културе Русије Федерације.
Сви градови, манастири и музеји добили су сертификат учесника, као и право да на своје објекте поставе знак, посебне таблице које ће сведочити да се ради о учесницима пројекта „Сребрна огрлица“.
Одмор за сваки џеп и укус
Није случајно сертификат учесника пројекта добио град Вологда. Не само да се овај град већ сад динамично развија, већ и ради на врло напредним али истовремено реално изводљивим плановима за будућност.
Током последње три године прилив туриста константно расте за десет одсто годишње. Прошле године је ову област посетило око два и по милиона људи. Важно је нагласити да је трећина овог броја остварила и ноћења у хотелима или другим смештајним објектима. Најпосећенији градови су Велики Устјуг, Вологда, Кирилов, Череповец, а прва два од наведених градова јесу део пројекта „Сребрна огрлица“.
Требало би подвући да без обзира на дугу и хладну руску зиму, ови градови нуде садржаје који су занимљиви током читаве године. Зими највише посета бележи Велики Устјуг, као место одакле потиче руски Деда Мраз. Током лета у истом овом региону се одржавају бројни фестивали попут омладинског филмског и позоришног. А мрежа пловних река отвара сјајне могућности за развој туризма и организовање речних крстарења. У околини града Кирилов постоји етно-историјски комплекс где можете видети како се током средњег века живело на територији Русије. Вологда је лети интересантан љубитељима спорта јер је домаћин полумаратона.
Важно је нагласити да се интензивно обнављају смештајни капацитети и граде се нови хотели и одмаралишта. На пример, током одржавања летњих фестивала „Глас заната“ и „Глас историје“, Вологду и околне градиће посећује толико заинтересованих да су апсолутно сви хотели заузети. Зато је важно што је уочена веза између добре организације фестивала и попуњавања капацитета, па ће се и на томе радити.
Осим тога, све похвале иду и на рачун услуге и сервиса у ресторанима. Чак и врло захтевни гастрономи из Москве и Санкт Петербурга, који су имали прилику да оцене рад и понуду у ресторанима овог краја, били су прилично задовољни.
Постојбину руског Деда Мраза можете посетити и лети
Велики Устјуг је место одакле, према предању, потиче добри дека који око Нове године деци разноси поклоне. Међутим, имајући у виду да је недавно стартовао пројекат „Велики Устјуг, бајковита престоница Русије“, као и да у граду и околини има чак тридесет манастира, не чуди што људи све више посећују овај град не само зими, већ током читаве године.
За последње две деценије прилив туриста је порастао са три на чак 270 хиљада посетилаца годишње. Зато можемо закључити да ће добијање статуса учесника пројекта „Сребрна огрлица“, Велики Устјуг, који се сматра музејем под отвореним небом, донети нове могућности да привуче још више посетилаца.
„Златни прстен“ Русије чини неколико историјских градова који као да праве круг и налазе се североисточно од Москве. То су најстарији градови у Русији, познати по црквама, манастирима и општем историјском значају. Врло често, ови градови су музеји на отвореном. Посебно су важни због архитектуре, која обухвата здања од 12. до 18. века: манастирске и црквене комплексе, као и градска утврђења, односно кремље. Неки од ових градова се готово уопште нису изменили од средњовековних времена (на пример Суздаљ). Градови „Златног прстена“ данас имају углавном туристички значај. Најчешће се помињу: Сергијев Посад, Ростов Велики, Јарослављ, Кострома, Иваново, Суздаљ, Владимир, Переслављ-Залескиј, Александров и Углич, а нешто ређе: Богољубово, Гороховец, Јурјев-Пољски, Каљазин, Кидекша, Муром, Палех, Пљос, Рибинск, Тутајев, Гус-Хрустални и Заволжск.