Милијардер који је послао „Теслу“ у свемир добио дозволу за највећи пројекат на Земљи

Пројект „Илион Маск“, назван Хајперлуп (Hyperloop), требало би да се ускоро реализује. Реч је о подземном транспортном систему између Њујорка и Вашингтона, захваљујући којем би путовање између та два града трајало свега 29 минута.
Sputnik
„Тесла“ иде на Марс: Свет без даха прати путовање које ће обележити епоху

Мaскова компанија „The Boring Company“ добила је писмену грађевинску дозволу за почетак радова и ископавања у Вашингтону, пише Вашингтон пост.

Мaск је у јулу прошле године на друштвеним мрежама објавио да је добио „усмено одобрење владе“ за изградњу Хајперлупа — футуристичких и магнетски левитирајућих возова који би јурили вакуумским тунелима и били бржи и учинковитији од садашњих ТГВ-а. 

„Развој те технологије заиста се догађа и узбудљиво га је пратити. Реч ’трансформацијски‘ често се претерано употребљава, али ово је технологија која надилази све досад познате. И користићемо је“, рекао је Пете Рабин, секретар саобраћаја савезне државе Мериланд.

Крајем јануара ове године возила су први пут путовала вакуумским цевима и била сврстана у три категорије — возила с точковима, возила опремљена магнетима и возила опремљена ваздушним јастуцима за стабилност. Више од хиљаду студената са 120 свеучилишта учествовало је у првом кругу такмичења, а 22 екипе успешно су прошле у други круг. 

Вакуумска цев дугачка је нешто више од 1.200 метара и представља прототип будућих транспортних цеви.

Коментар