„Ово је добар подсетник, када се види шта се одвија у Источној Гути последњих дана. Више од 400 цивила убио је сиријски режим. И, као што сви знамо, њега подржава не само Русија, већ и Иран. Ово је добар подсетник да Русија има јединствену одговорност за оно што се тамо дешава“, рекла је она новинарима на брифингу.
Према њеним речима, „без Русије и њене подршке Сирији, не би било уништења“.
„Ово такође баца светло на оно о чему смо разговарали много пута… то је процес у Астани. Ово је нешто због чега САД постављају много питања: да ли САД учествују у Астани? Да ли је Астана добра ствар? Ово показује неуспех астанског процеса“, нагласила је Навертова.
Она је додала да „управо због тога Сједињене Америчке Државе и толико других земаља подржавају женевски процес, као најбољи начин за напредовање, коначно доношење мира и политичко решење за Сирију“.
Навертова је истакла да ће САД наставити да инсистирају на примирју у Источној Гути и врше притисак због тога. Према њеним речима, 30-дневно примирје је „једини начин“ на који могу да се обезбеде испоруке хуманитарне помоћи.
Портпаролка Стејт департмента сматра да Русија није заинтересована за окончање сукоба у Сирији и не извршава споразуме постигнуте са САД у тој области.
„На основу руских акција, нисам сигурна да су они заинтересовани да се сукоб у Сирији оконча“, истакла је Навертова на брифингу. Она је цитирала заједничку изјаву председника САД и Русије, усвојену након састанка у Вијетнаму у новембру 2017. године, о немогућности решавања сукоба у Сирији војним средствима и посвећености женевском процесу.
„То су обавезе које су Руси преузели на себе, а они их не испуњавају“, додала је портпаролка.
Оружани сукоб у Сирији траје од марта 2011. године. Решавање ситуације разматра се на платформама у Астани и Женеви, а Конгрес сиријског националног дијалога, који је одржан 30. јануара у Сочију, први је покушај од почетка сукоба да се окупи велики број учесника на једној преговарачкој платформи.
На Спутњику и РТ одговорност за окончање насиља у Сирији
Портпарол Стејт департмента Хедер Наверт тврди да су агенција Спутњик и телевизија РТ „одговорни“ за заустављање насиља у Сирији, али није објаснила о каквој конкретној одговорности се ради. Раније су америчке власти оптужиле те медије за мешање у америчке изборе, такође без доказа.
„Разговарали смо са Русијом и тражили од руских власти да престану да помажу сиријском режиму да ради оно што то ради свом народу. Да ли нас Русија слуша? Нисам сигурна. Али позивам све вас (новинаре) да (председнику Русије) Владимиру Путину, РТ и Спутњику поставите ово питање: шта они раде да зауставе уништавање, смрт и убиства у Сирији? Занима ме шта ће одговорити. Они дефинитивно могу да учине више. Дефинитивно имају јединствену одговорност и желели бисмо да то учине“, истакла је Навертова.
Она није објаснила на шта је мислила и о каквој одговорности је причала. Портпаролка Стејт департмента при томе није поставила питање о одговорности америчких медија и власти и других западних земаља коалиције на челу са Вашингтоном за погибију цивила у Сирији након што су објављени нови подаци о жртвама међу цивилним становништвом Сирији. Према признању саме коалиције, најмање 841 особа је погинула у нападима коалиције у Ираку и Сирији од почетка војне операције Американаца и њихових савезника у августу 2014. године, а још 485 саопштења о жртвама се проучавају.