Узрок леденог таласа је „упад топлог ваздуха“ који доноси велику влагу на Северном полу. Научници истичу да се ово и раније догађало, али никада учестало и интензивно као у последње четири године.
Промена климе на Северном полу изазвала је померање хладног арктичког ваздуха ка Европи, а то би лако могао бити и људски фактор, односно све чешћа последица наглих климатских промена.
Метеоролошка станица Кејп Морис Џесуп на крајњем северу Гренланда забележила је рекордан 61 сат температуре изнад просека за ово географско подручје само од почетка 2018. године, а које се повезују са отопљавањем у зимском мраку Арктика.
„Никада није било тако екстремно“, каже Рут Мотрам, научница са данског Метеоролошког Универзитета.
Ретка снежна олуја погодила је Рим у понедељак, док је Лондон оковала мећава због које су сви возови отказани.
„Главно питање је да ли ће се овакве појаве дешавати чешће. Ово је само један догађај, па је тешко направити везу са будућим“, каже професор Ларс Лакешк за британски „Телеграф“.
Ипак, резултати недавних студија показују да струјање топлог ваздуха повећава своју учесталост на Северном полу, а редукција леда на Арктичком океану дозвољава топлијој води да испарава у атмосферу, што изазива мешање струја и померање хладног таласа ка југу. Штавише, метеоролог Роберт Род истиче да су поједини делови Северног пола тренутно топлији од Европе.
Б92