Последњу оптужбу на рачун Москве изнео је помоћник заменика министра одбране САД за политичка питања Дејвид Трахтенберг, који тврди да је Русија извела тестирања крстарећих ракета копненог базирања ССЦ-8, чиме је прекршила Споразум потписан 1987. године између Роналда Регана и Михаила Горбачова, а на основу којег су уништене ракете мањег и средњег домета, од 500 до 5.500 километара.
С друге стране, руски званичници наводе да крстарећа ракета, чије је кодно име у Русији 9M729, у потпуности испуњава услове договора. У Москви још истичу да та ракета никада није развијана, нити тестирана на дометима који су забрањени Споразумом, а такође наглашавају и да се распоређивање ракета врши у строгој сагласности са руским и међународним обавезама.
Руски војни експерт Игор Коротченко сматра да су све оптужбе САД на рачун Русије о непоштовању Споразума о уништењу ракета средњег и малог домета неосноване.
„Такве тврдње нису потврђене никаквим доказима, нити реалним подацима, а имају за циљ да оправдају рад на стварању крстарећих ракета копненог базирања у Сједињеним Државама, што крши обавезе из Споразума о уништењу ракета средњег и малог домета. Такође, америчке оптужбе на рачун Русије имају за циљ сатанизацију и дискредитацију Русије, а с друге стране на тај начин се врши и додатни притисак на Москву“, каже Коротченко за Спутњик.
Он је такође подсетио и да је Русија више пута износила конкретне оптужбе на рачун Вашингтона.
„То се односи на коришћење противракетних система као мета балистичких ракета средњег домета током тестирања, као и на коришћење беспилотних летелица, опремљених ударним системима наоружања далеког домета, чиме се директно крши тај споразум о ракетама. На крају, САД су почеле да распоређују противракетне системе у Европи, конкретно у Пољској и Мађарској, а не треба заборавити да се у стандардне лансере могу поставити не само противракете, него и крстареће ракете ’томахавк‘. То су конкретне оптужбе Русије против САД, на које Американци уопште не одговарају“, рекао је Коротченко.
Војни експерт Алексеј Леонков напомиње да Русија не развија ракете средњег и малог домета, а да су САД имале могућност да се у то увере.
„Када је реч о поштовању Споразума о уништењу ракета средњег и малог домета Русија је максимално транспарентна. У оквиру тог споразума врше се инспекције, у којима се проверава да ли стране поштују обавезе из Споразума. Током последњих инспекција Русија је саопштила да саме САД крше тај споразум. У децембру прошле године помоћник америчког државног секретара Томас Шенон је изрекао ’веома интересантну‘ мисао, који Американци сада намећу као услов: ’САД ће престати да праве ракете малог и средњег домета, ако Русија буде поштовала тај споразум‘. Али Русија поштује Споразум! Ми такве ракете не развијамо и научно-истраживачки и конструкторски бирои не спроводе никакве тајне радове“, рекао је Леонков.
Експерт је поновио да је Русија максимално транспарентна.
„Русија све што ради отворено показује Американцима. Осим тога, имамо Споразум о отвореном небу, па НАТО може да обавља посматрачке летове, тј. ми смо отворени у сваком погледу. Међутим, Американци базу ’доказа‘ из неког разлога праве на основу информација разних блогера“, закључио је Леонков.