Вучић: Албанци само чекају...

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је успео после 10 година да врати Србију „у игру“ када је у питању КиМ и да се уопште прича о компромисима, иако је ситуација по нас и сада веома тешка, као и да Албанци суштински желе само да обједине своје територије.
Sputnik

Вучић је гостујући на телевизији „Хепи“ рекао да ће последње дане предизборне кампање за београдске изборе „бити са Тачијем, Јункером, Могеринијевом, Ханом“ у Софији, јер је то његов посао, без обзира да ли му се то свиђа или не.

„Боље да се састанемо, ако ће то да сачува главу иједном нашем човеку на КиМ. Није ни мени ни њему лепо да се састанемо, али морам, то је мој посао, да радимо и оно што други не морају“.

Вучић је на питање како коментарише то што је албански премијер Еди Рама у косовском парламенту изјавио да ће Албанија и Косово имати једног председника и једну спољну политику и да ли би Србији биле опет уведене санкције или чак била опет бомбардована да је он то рекао — да ће бити председник свих Срба у региону, одговорио да је то мало претерано, али суштински тачно да би Србија због такве изјаве претрпела озбиљне последице.

Црно на бело: Косово хитно у УН да би Србија ушла у ЕУ — ко зна кад

„Немам ту намеру, не желим то да будем, нисам то и нећу ни бити, али је тачно да би биле тешке последице по нашу земљу да сам то изговорио. Они могу да изговарају шта хоће и да остављају у аманет Ердогану БиХ, други говоре да су усташки поздрави у крајњој линији дозвољени у посебним приликама“, казао је Вучић.

На питање како види то што Рама позива председнике општина из региона и из Србије да формирају заједницу албанских општина и да ли то провоцира Велику Албанију, Вучић каже да ће се видети шта ће бити по том питању, али да Албанци неће да одустану од тих идеја.

Истиче да су Албанци научили причу и понављају стално да су за Европу, а да суштински гледају како да обједине своје територије и купују време.

Вучић објашњава да је суштина у томе када је реч о КиМ да смо ми повукли војску и полицију 1999. после бомбардовања и да су за то и прогон Срба 2004. тајне службе дозволиле да нико никада није одговарао за мртве и прогон Срба са вековних огњишта.

Подсетио је да су 2008. године рекли није више стандард пре статуса већ да се иде на статус и да су дочекали тренутак лоших односа унутар наше власти, сукоб Војислава Коштунице и Бориса Тадића, пошто су сматрали да је Србија неспособна.

„Виде да је Србија немоћна и да најмоћније земље света признају независност Косова и третирају је као независну државу. И ви сада од мене тражите да САД, Немачка, Француска, Италија, Велика Британија и други промене своје мишљење и кажу — извините ми смо погрешили и то знају сви да се то неће догодити“.

Вучић истиче да је „шаховска позиција и даље катастрофално тешка“ за нас, али да се боримо да ту нешто направимо.

Вучић о КиМ: Играмо шах без даме и топа, да краља сатерамо у ћошак

„Онда нам свако каже — не ваља, па знам и ја да не ваља, али кажите шта је добро, а могуће и реално за наш народ. Немамо такво решење. Потрошио сам годину дана, да ништа друго нисам радио, само да сам се борио да вратимо Србију у ту партију“.

Вучић каже да Албанци у ствари само чекају да им САД, Немачка и други „заврше посао са Србијом“.

„Веома сам захвалан Меркеловој што је хтела да ме саслуша и њен став би био много оштрију да нисам показао ту дозу храбрости и питао — хоћете ли решење или мислите да Србија треба да буде понижена. Тај филм нећете да гледате, хоћемо компромис и договор са Албанцима пошто је то важно за мир у наредних сто година. Важно је да имамо боље односе са Албанцима. Али, не можете ви све да добијете, а Срби све да изгубе“.

Навео је да је вицеканцелару Немачке Зигмару Габријелу рекао раније: „Како мислиш да ја изађем пред Србе и кажем заборавите на КиМ, а посебно на права која су имали Албанци“.

„Како да им кажем, онда би сваки Србин хтео да узме тигањ и да ме лупа по глави. Нема никаквог смисла и они то знају. Кажу нам — шта хоћете да мењате, отворићете Пандорину кутију, а они су је отворили пре 10 година“, нагласио је Вучић.

 

Танјуг

Коментар