Јункер: Нисам тражио од Срба да бирају између Русије и ЕУ

Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер изјавио је да током посете Западном Балкану „није тражио од Срба да бирају (између Русије и ЕУ), зато што они морају да имају нормалне односе са Русијом и да имају најбоље могуће односе с Европском унијом“.
Sputnik

Јункер је тако у интервјуу за „Јуроњуз“, датом у Софији, одговорио на констатацију новинарке те телевизије да „Србија има веома блиске везе са Москвом, која је прилично активна у региону“ и наводе да је приликом последње посете Београду „министар спољних послова (Русије Сергеј) Лавров упозорио ЕУ да захтевањем од Србије да бира (између Русије и Уније), чини исту грешку као и у Украјини“.

„Не постоји било какво могуће поређење између Србије и Украјине, то је под број 1. Под број 2, ја сам колегама овде у региону објашњавао да европска изградња није изградња усмерена против других, то је интеграциони процес који се тиче нас. Нисам тражио од Срба да бирају, зато што они морају да имају нормалне односе са Русијом и да имају најбоље могуће односе с Европском унијом“, казао је Јункер.

Јункер посланику ДПС-а: Не градимо Европу ни против Русије, ни против Америке

Новинарка „Јуроњуза“ упитала је Јункера колико је за државе Западног Балкана „реалистично да уђу у ЕУ, имајући у виду међусобне спорове који већ постоје“.

„Ми не разговарамо о датумима, ми не разговарамо о крају приче, ми разговарамо о процесу. И ја сам се трудио да владе и други у овом региону схвате да сви услови и сви критеријуми за приступање морају да буду испуњени. Они нису испуњени, тако да треба времена“, рекао је Јункер.

Он је навео да је 2025. година као рок до ког треба очекивати улазак Западног Балкана у ЕУ „назначени датум, а не обећање“.

„Морамо да знамо да у старој Европи, у западном делу Европе, али не само тамо, постоји нека врста замора од проширења, и ово је очигледно случај када је у питању Србија и Црна Гора. Али они добро раде и ми морамо да им помогнемо“, оценио је Јункер.

На питање да ли Брисел „од Србије тражи да сопствену спољну политику усклади са спољном политиком ЕУ, укључујући санкције против Русије због Крима“, Јункер је рекао да су „сви партнери у региону усаглашени са спољном политиком (ЕУ), али Срби имају другачије позицију зато што не учествују у процесу (спровођења) санкција“.

„Како се буду све више и више приближавали Европској унији, мораће да се усагласе (са њом), али то није краткорочно питање“, казао је Јункер.

 

Танјуг

Коментар