Ешли је у Комитету Сената САД за одбрану нагласио да то подразумева и њихово „онеспособљавање са земље“.
„Обе земље знају у којој мери ми зависимо од космоса и раде на средствима којима ће моћи да нам се супротставе у космосу. Морамо рачунати и на нападе на наше сателите и на њихово избацивање из функције без напада на сам сателит. И у Русији и у Кини су таква средства тренутно у фази конструкције“, додао је он.
У истом Комитету је говорио и Денијел Коутс, директор Националне обавештајне заједнице САД, који координира деловање свих 16 америчких обавештајних служби.
Он је потврдио сенаторима да и Москва и Пекинг „развијају своје шпијунске, комуникационе и навигационе могућности у космосу“:
„И Русија и Кина раде на космичком оружју како би смањиле ефикасност америчких и нама савезничких оружаних снага. Настоје и да посеју сумњу у војну надмоћ САД у космосу.“
Коутс је сенаторима рекао и да Вашингтон своје санкције против Русије може да прошири већ наредне недеље.
Директор Националне обавештајне заједнице САД је говорио и о наводним руским сајбер нападима. Иако није навео никакав доказ да је тога уопште било, Коутс је рекао да САД су успеле да се супротставе тим нападима „на офанзиван, а не само на одбрамбени начин“.
„Руси су у томе постигли неке успехе, али не знам до које је то мере успех који су намеравали да постигну. Истина је да у парирању (руским нападима) можемо да постижемо више и на томе се ради.“
Коутс је признао да америчка шпијунажа не располаже никаквим доказима да се Русија спрема да утиче на америчке међуизборе за Конгрес САД који ће бити одржани на јесен.
„Засад не видимо никакве активности те врсте са стране Русије, али ми знамо да настављају са својим злонамерним напорима. Једино не знамо у којој мери, када и где.“
Факти