Сенченко је на својој страници на Фејсбуку написао да ће се нацрт закона „о извињењу“ односити на оне који спроводе активности у интересу „државе-агресора“, како Кијев назива Русију. Један од чланова документа предлаже таквој „категорији“ становника Крима и Донбаса да признају своју кривицу, покају се и извине за почињене „злочине“.
Као алтернатива кривичном кажњавању, Сенченко предлаже ограничавање грађанских права „покајника“, конкретно да им се забрани да раде у органима власти и учествују на изборима. Молбе за опроштај разматрали би украјински судови.
Бивши посланик истиче да се процедура извињења предлаже само становницима Крима и Донбаса, јер су се ти људи „нашли на територијама под контролом агресора, без заштите државе и под великим утицајем непријатељске пропаганде“.
„За исте радње почињене у интересу агресора на слободној територији земље не може бити опроштаја“, нагласио је аутор иницијативе.
Сенченко је у пролеће 2014. привремено био заменик шефа председничке администрације.
Председник Украјине Петро Порошенко раније је потписао закон о реинтеграцији Донбаса у којем се Русија назива „агресором“, а територије Донбаса које не контролише Кијев сматрају се окупираним. Из документа је искључена тачка о приоритетном значају имплементације Минских споразума за решавање сукоба. Москва је више пута саопштила да не представља страну у унутрашњем сукобу и да није укључена у догађаје у Донбасу, као и да је заинтересована за превазилажење политичке и економске кризе у Украјини.
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља.