У престоници Авганистана ових дана је завршен састанак „Кабулског процеса“, на којем је делегација те земље предложила да се талибанском покрету призна статус политичке групе. Тај предлог су подржали остали учесници конференције. Како оцењујете перспективе иницијативе авганистанских власти?
— На „Кабулски процес“ гледамо као на један од елемената у потрази за колективним решењем проблема регулисања авганистанске кризе. Међународна заједница је послала сигнал подршке талибанима за одржавање дијалога са авганистанским властима ради решавања кризе. Талибани су игнорисали недавни састанак у оквиру „Кабулског процеса“ у авганистанској престоници, инсистирајући на директним преговорима са САД.
Нажалост, постојање великог броја различитих преговарачких платформи и формата за решавање авганистанског конфликта није суштински утицало на то талибани заиста учествују у мировним преговорима.
Једна од најосетљивијих и тема од виталног значаја за Москву у вези са Авганистаном је нетранспарентност и веома агресивна политика САД у тој земљи. Где су по Вашем мишљењу слабе тачке и грешке америчке стратегије у САД?
— Судећи према противречним изјавама тренутних представника политичког и војног руководства САД, они још нису формирали консолидовану политичку линију у односу на Авганистан. У Вашингтону још не могу да прихвате да не постоји једноставно и искључиво војно решење авганистанског конфликта, као и да примењујући само силу, очигледно губе битку са талибанима. Американци спроводе војне акције ради решавања конфликта у Авганистану већ 17 година, а за то време се ситуација у земљи драстично погоршала. У новој стратегији у вези са Авганистаном предност се даје снажном притиску на оружану опозицију, што само сведочи о наставку политике претходне администрације, која је и довела до ескалације оружаног конфликта.
Авганистан и друге земље у окружењу стално постављају питање у вези са роковима, параметрима и стварним разлозима војног присуства САД. Недостатак транспарентности и не узимање у обзир интереса суседних држава изазива озбиљно незадовољство и води ка губитку поверења.
У децембру 2017. године УН су објавиле извештај где се говори да је у Авганистану забележен рекордни раст производње наркотика, односно мака и опијата. Да ли НАТО и САД предузимају неке мере у борби против производње наркотика у Авганистану и колико су ти кораци ефикасни?
— САД су обновиле своју борбу против производње наркотика и опијата у Авганистану у децембру 2017. године тако што су бомбардовале 25 нарколабораторија у провинцији Гилменд. Истовремено авганистанске снаге безбедности су извеле две рације током којих је заплењено 5 тона сирових опијата и више од 2 тоне хероина готовог за употребу. Међутим, ефикасност тих мера је изазвала сумње чак и код западних експерата. Ми сматрамо да ће упркос сумњама у те акције и тај вид борбе, њихово деловање бити настављено.
У извештају УН који сте поменули се говори да је 2017. године забележен рекордни раст производње опијата у Авганистану од чак 88 одсто, односно девет хиљада тона.
— Русија много доприноси борби против производње и растурања наркотика из Авганистана. Своје активности Русија спроводи кроз програме УН, које Москва значајно финансира.
Такође, Русија реализује и финансира пројекте у ресорним образовним установама за припаднике Оружаних снага и наркополиције Авганистана. Од 2010. године више од 900 припадника органа реда је прошло професионалну обуку у РФ.
Много је сумњи у вези са правим разлозима присуства војске САД у Авганистану. Није тајна да многи мисле да Американци нису ту како би обезбедили успостављање мира, већ ради сопствене користи (експлоатација ретких руда, наркобизнис и слично). На ту тему је за Спутњик анонимно говорио посланик Парламента Авганистана из провинције Гилменд. Имате ли Ви неке податке на ту тему?
— Ми сматрамо да су САД војно присутне у Авганистану најпре како би контролисале политичке процесе и утицале на њих у суседним државама и како би пројектовале своју моћ на регионалне конкуренте, у првом реду на Кину, Русију и Иран. Ако се помно прате кораци САД у региону, јасно је да оне раде на дестабилизацији ситуације у Централној Азији, како би се кризе могле лако пренети на РФ. А потом би се САД нашле као једина снага која може да заштити од потенцијалних опасности у региону.
Немамо конкретне податке о томе да САД раде на нелегалном присвајању природних богатстава, али знамо да то раде припадници ДАЕШ-а и различите локалне терористичке групе.
Министар дипломатије РФ Сергеј Лавров је од америчких колега тражио објашњење о разлозима и природи летова различитих ваздухоплова, односно хеликоптера без ознака. Зашто америчка страна до сада није дала одговоре на ту тему?
— НАТО и Оружане снаге Авганистана су забележиле летове различитих ваздухоплова у регионима где се крећу терористи. Разлог прећуткивања се очигледно крије у намери САД да сакрије замисли и стварне планове свог војног ресора. Сва наша питања упућена америчким колегама остају без одговора.