На најчешће постављено питање од постанка света људи у највећем броју одговарају „јаје“, уз објашњење да су на тај начин још диносауруси долазили на свет.
Међутим, научници са универзитета Шефилд и Варвик имају другачији одговор.
Њихово истраживање, наиме, показало је да љуска кокошјег јајета може да настане само из протеина који се ствара у јајницима кокоши, што значи да је кокошка морала да постоји пре јајета.
Тај протеин, објашњавају научници, зове се ОЦ-17 и делује попут катализатора који убрзава развој љуске, а тврда љуска је потребна да заштити жуманце у којем се развија пиле.
Научници су током истраживања користили суперкомпјутер „Хектор“ како би могли да зумирају унутрашњост јајета и прате његов развој.
Оно што су открили је да је протеин ОЦ-17 кључан за подстицање кристализације у раним стадијумима развоја љуске тако што претвара калцијум карбонат у кристале калцита који праве љуску.
Кристали калцита се, иначе, могу наћи у костима и оклопима разних животиња, с тим да се код кокошака он ствара брже него код било које друге врсте и производи шест грама љуске у 24 сата.
Танјуг